Datum: 1.8.2003Zdroj: www.drogy-info.czAutor:

USA: Podle vládních úředníků pomáhá ruská mafie mexickým drogovým kartelům v pašování drog

Ruská mafie, jejímiž členy jsou i bývali agenti KGB, infiltrovala osláblé mexické drogové kartely a pomáhá jim pašovat nelegální narkotika do Spojených států. Shodně to tvrdí američtí a mexičtí úředníci spolu s nezávislými drogovými experty.

Podle Luise Santiaga Vasconcelose, vedoucího speciální jednotky pro organizovaný zločin mexického Nejvyššího státního zastupitelství, ruští gangsteři nejúspěšněji pronikli do gangů v oblasti ohraničené městy Tijuana-Baja California-San Diego. Vasconcelos Rusy popisuje jako vysoce schopné a "extrémně nebezpečné."

Někteří z nich fungují jako poradci mexických drogových kartelů a zajišťují praní jejich špinavých peněz výměnou za povolení operovat v jimi ovládaných oblastech. Uvedl to ve své květnové výpovědi pro Senátní výbor zástupce vedoucího výzvědné služby DEA (specializovaná americká "drogová policie" - pozn. red. drogy-info.cz) Steven W. Casteel. Podle této výpovědi dosahuje standardní provize za "vyprání" peněz třiceti a více procent původní částky. Likvidace vedení mexických drogových kartelů, za něž Spojené státy připisují zásluhu mexickému prezidentovi Vincentu Foxovi, podle Bagleyho vytvořila Rusům "zlatou příležitost."

Casteel (jemuž jeho nadřízení zakázali dávat interview pro tisk) před zákonodárci prohlásil, že zprávy o infiltraci ruské mafie se shodují s poznatky o probíhající globalizaci organizovaného zločinu.

První zmínky o Rusech se objevily asi před deseti lety v souvislosti s kolumbijskými kokainovými kartely. Od konce devadesátých let o nich přicházejí zprávy i z Mexika.

Jejich extenzivní pronikání do oblasti mezi (mexickou) Tijuanou a (americkým) San Diegem přichází po loňském zatčení Benjamina Arellano-Felixe, patriarchy tamních drogových kartelů, a tuctu dalších drogových bossů. Rusové využili volného prostoru poté, co se některé kartely rozpadly v "kartelky" ("cartelitos"). Tvrdí to Bruce Bagley, profesor mezinárodních vztahů na Miamské univerzitě (University of Miami), jenž publikoval řadu prací o drogách, organizovaném zločinu a ruské mafii.

Další z čelných mexických drogových pašeráků, šéf Juarezského kartelu Carrillo Fuentes, jako první použil k přepravě drog do USA vojenských letadel z přebytků sovětské armády. Carrillo Fuentes, jemuž přezdívali "Pán nebes," zemřel v roce 1997 při chirurgické operaci. Podle drogových analytiků se i jeho kartel rozpadl na řadu menších buněk a tak poskytl Rusům v Mexiku nové příležitosti.

Ruští drogoví gangsteři jsou "v pohodě," řekl Bagley. "Pracují nenápadně, nenosí zlaté řetězy a neřežou lidi na kusy motorovými pilami ani je neházejí do řek."

A přesto "jsou to nejvíce krví zbrocené lidské bytosti, jaké si umíte představit," dodává. Bagley, jenž právě dokončil roční stipendium na prestižním Centru pro výzkum a ekonomické vzdělávání v Mexico City, je autorem sekundárního výzkumu (založeného na kombinaci dat z existujících studií; pozn. red. drogy-info,.cz) s názvem "Pašování drog v Jižní a Severní Americe: Nástup agresivních ruských skupin."

Likvidace vedení mexických drogových kartelů, za něž Spojené státy připisují zásluhu mexickému prezidentovi Vincentu Foxovi, podle Bagleyho vytvořila Rusům "zlatou příležitost."

Kartely se rozpadly do menších gangů, které operují nejvýše na území města či (federálního) státu, kde jsou hůře detekovatelní a kde lze zároveň snadněji zkorumpovat úředníky. Tyto menší skupiny jsou podle Bagleyho náchylnější ke spolupráci s Rusy, protože od nich potřebují pomoc s ochranou před konkurencí, s přepravou drog a s praním peněz.

Většina praní peněz probíhá mimo území obou Amerik, udává Bagley; zejména v Dominikánské republice, Portoriku a na Kubě - a samozřejmě v Rusku.

V největším případě odhalení pašování drog, který upozornil na ruskou ofenzivu, dopadla severoamerická Pobřežní stráž v mezinárodních vodách poblíž Acapulca 50 metrů dlouhou rybářskou loď Svesda Maru a zatkla desetičlennou posádku Rusů a Ukrajinců. Podle Pobřežní stráže bylo pod hnijícími kalamáry, které Rusové prohlašovali za návnadu na ryby, ukryto 13 tun kokainu.

Podle amerických úřadů náklad pocházel z Kolumbie a byl do USA pašován přes Mexiko. Errola Chavez, velitel expozitury DEA v San Diegu, uvedl, že posádka se nemohla pokoušet danou oblastí proplout bez povolení drogového kartelu "Arellano-Felix", jenž v té době představoval nejmocnější mexickou organizaci.

Posádka byla obžalována z pašování a z účasti na organizovaném zločinu. Loni v listopadu byl jeden z jejích členů odsouzen na 20 let vězení. Podle DEA se ostatní dostanou k soudu ještě do konce tohoto roku.

Nález od Acapulca zburcoval (severo)americkou administrativu, která si začala uvědomovat vysoký stupeň organizovanosti Rusů i fakt, že jejich organizace pronikly na západní polokouli.

"Jsou chytří, využívají počítačové technologie, mají moderní lodě a letadla. A umějí dobře maskovat drogy," říká Bagley. Poznamenává, že než příslušníci Pobřežní stráže nalezli kokain, strávili mezi hnijícími kalamáry pět dnů, prosycených odporným pachem.

Bagley se domnívá, že ruské gangy jsou nebezpečnější, než si jak severoamerická, tak mexická vláda myslí - a to zejména díky schopnosti zkorumpovat státní úředníky.

"Pokud nám záleží na mexické demokracii, pak jsou ruské mafie výzvou, která se stává nebezpečím i pro nás samotné," prohlašuje Bagley. "Do Mexika už se dostali."

Zpět na seznam zpráv