Datum: 16.9.2003Zdroj: www.idnes.czAutor:

Leopoldov se vrátil k popravě klanu

Ve věznici Leopoldov začal proces s obžalovanými z nejmasovější vraždy slovenských dějin. V roce 1999 při ní v Dunajské Strede padlo 113 výstřelů a zemřelo deset lidí. Účty si mezi sebou vyřizovaly dva mafiánské klany. Soud byl odročen dřív, než začal. Omluvila se obhájkyně jednoho z obžalovaných.

Senát trnavského krajského soudu bude rozhodovat o tom, zda se Arpád S., a bratři Csaba a Szilárd R. podíleli na hromadné "popravě" deseti členů gangu Pápayovců.

Soud byl odročen během několika minut na neurčito. Advokátka jednoho z obžalovaných se ještě v úterý ráno stačila omluvit s tím, že není schopná práce. Kvůli bezpečnosti soud probíhal v leopoldovské věznici.

Hlavní podezřelý chybí

Prokurátor žadá pro obžalované ve věku od 26 do 32 let výjimečné tresty - 25 let nebo doživotí.

Údajný hlavní organizátor hrůzného vyřizování účtů v podsvětí - objednavatel vraždy Ľudovít Sátor - ale na lavici obžalovaných chybí. Policii totiž stále uniká.

Minulý rok se ho policie snažila dopadnout na ranči u obce Galanty. Sátorovi, který je hlavou gangu soupeřícího s Pápayovci, se ale podařilo uniknout. Policie se domnívá, že by se mohl skrývat v Maďarsku.

Vražda se stala 25. března 1999 v restauraci Fontána v Dunajské Středě. Tři muži v neprůstřelných vestách s nápisem "Policie" a s kuklami na hlavě tehdy vpadli do baru se samopaly v ruce.

Pápayovci neměli šanci

S výkřiky "policejní akce" přinutili deset lidí ze skupiny Pápayovců i další hosty podniku, aby si lehli na zem a ruce dali za hlavu. Členy podsvětí, kteří do Fontány přišli hrát karty, poté nemilosrdně postříleli - více ZDE.

Ze samopalů vyšlo nejméně 113 výstřelů, šanci uniknout neměl nikdo. Devět Pápayovců, včetně vůdce gangu přezdívaného Papa Joe, zemřelo na místě, desátý muž chvíli poté v nemocnici.

Arpád S. střílel, bratři obstarávali zbraně

Podle vyšetřovatelů byli přímými vykonavateli "popravy" Arpád S. a dva neznámí muži, kteří mluvili s ruským nebo ukrajinským přízvukem. Ti měli podle policistů za vraždy slíbený milion dolarů - více ZDE.

Zbývající dva obvinění - bývalí zápasníci Csaba a Szilárd R. - se měli podílet spolu se Sátorem na koupi samopalů před jednou z bratislavských restaurací.

Válka mafiánských gangů

Vraždě předcházely spory dvou skupin Pápayovců a Sátorovců ohledně nezákonných praktik na jihu Slovenska doprovázené přestřelkami a zřejmě i vraždami.

Podle policejních zjištění se Pápayovci živili převážně vybíráním "výpalného" a postupně jih země ovládli. Tibor Pápay alias Papa Joe se dokonce chlubil, že je hlavou slovenské mafie.

Sátorovci se prý proto rozhodli povraždit celé vedení konkurenčního gangu. Následoval hromadný pohřeb Pápayovců, kteří leží na hřbitově vedle sebe v honosných hrobech. Skupina se po masakru údajně zcela rozpadla.

Zpět na seznam zpráv