Datum: 29.3.1999Zdroj: www.idnes.czAutor:

Maskovaní střelci zastřelili deset lidí na jihu Slovenska

Deset mrtvých si vyžádal útok tří samopalníků ve čtvrtek večer v jedné restauraci v Dunajské Stredě na jihu Slovenska. Nejpravděpodobnějším motivem masakru je podle slovenského vyšetřovatele boj o sféry vlivu ve slovenském podsvětí mezi slovenskými, ruskými, jugoslávskými a ukrajinskými gangy.

Peter Nevolný z tiskového oddělení kanceláře ministra vnitra sdělil, že tři neznámí muži ve světlých overalech a tmavých, zřejmě neprůstřelných vestách, zamaskovaní černými kuklami a vyzbrojení samopaly, ve čtvrtek okolo sedmé hodiny večerní vstoupili v Dunajské Stredě do místní restaurace Fontána. Po zvolání "Policejní akce, všichni k zemi!" útočníci zahájili palbu, při které na místě usmrtili devět mladých mužů. Asi o dvě hodiny později zemřel v místní nemocnici na následky těžkých zranění desátý muž.

Jeden ze zavražděných se podle generála Ivora v posledních týdnech označoval za bosse slovenského podsvětí a podle dalších informací byla na jeho hlavu vypsána odměna, což svědčí o nevraživosti mezi organizovanými mafiánskými skupinami na Slovensku. Na rozdíl od zpráv tisku, podle kterého mezi zastřelenými mohli být i "civilisté", generál uvedl, že rovněž ostatních devět zavražděných mělo těsnější či vzdálenější styky s podsvětím a jeho šéfem. "Způsob spáchání vraždy svědčí o vysoké profesionalitě, připravenosti a naplánování," zdůraznil Ivor. Připustil však, že dosud není zřejmé, kolik pachatelů se na masakru podílelo.

Kromě zavražděných deseti mužů z podsvětí, kteří seděli odděleně v prvním patře dunajskostredské restaurace Fontána, se v přízemí nacházeli i další zákazníci a číšníci. Nikomu z nich se však nic nestalo.

Podle Ivora se v Dunajské Stredě v poslední době několikrát uskutečnily policejní razie a proto zřejmě deset mužů v prvním patře v domnění, že jde o rutinní policejní zásah, bez odporu ulehlo k zemi. Neznámí pachatelé pak nemilosrdně postříleli ležící oběti, vyběhli z restaurace a odjeli. Informace svědků se však rozcházejí, takže není jasné, zda stříleli dva či tři útočníci a do kolika aut nasedli.

Jak řekl tiskový mluvčí slovenského ministerstva vnitra Martin Toth, intenzivní vyšetřování stále probíhá a podrobnější výsledky budou známy pravděpodobně v pondělí.." Slovenská policie se zatím snaží určit, kdo byl vlastně zastřelen, aby mohla s konečnou platností potvrdit nebo vyloučit souvislost s organizovaným zločinem. Podle slovenského ministerského předsedy Mikuláše Dzurnidy jsou podobné útoky výsledkem prorůstání organizovaného zločinu do státní zprávy.

V roce 1997 bylo zastřeleno nejméně 12 lidí a 16 zraněno při bombových útocích v různých slovenských městech. V roce 1996 zemřelo podobným způsobem 5 lidí a 4 byli zraněni. Policejní udaje ze ruku 1998 nabyly ještě zveřejněny.

Zpět na seznam zpráv