Datum: 29.3.1999Zdroj: www.idnes.czAutor:

Vrazi měli dostat milión dolarů

Podle dosavadního šetření nejmasovější vraždy ve slovenských dějinách se na čtvrtečním masakru deseti lidí v restauraci Fontána v jihoslovenském městě Dunajská Streda měli podílet tři najatí vrazi, kteří prý byli objednáni za milión dolarů. Řekl to na dnešní tiskové konferenci ministr vnitra Ladislav Pittner.

Tuto informaci podle Pittnera potvrzují všechny tři verze zvažované vyšetřovateli, které rovněž potvrzují teorii, že na Slovensku si různé skupiny z podsvětí vyřizují účty. Kromě vyřizování si účtů mezi podsvětím na jihu Slovenska jedna z verzí zdůrazňuje, že nájemní vrazi z ciziny měli i propojení na podsvětí v Maďarsku a České republice, přičemž ku koordinaci docházelo právě v Slovenské republice. Není možné vyloučit ani spojení vyvražděné dunajskostredské mafie vedené Tiborem Pápayem, nazývaném v podsvětí Papa Joe, s bývalým vedením slovenské tajné služby (SIS). Podle šéfa slovenských vyšetřovatelů generála Jaroslava Ivora se prý sám Pápaya vyjádřil, že bývalý šéf SIS a poslanec Hnutí za demokratické Slovensko Ivan Lexa, který je nyní podezřelý ze spáchání sedmi trestných činů, nad ním údajně drží ochrannou ruku. To by podle Ivora mohl být rovněž důvod vyřizování si účtů v podsvětí, ve kterém se Pápaya v poslední době prohlašoval za šéfa slovenské mafie.

Pittner rovněž poznamenal, že není žádným tajemstvím, že na Slovensku působí dvě skupiny ukrajinské mafie. Dnešní slovenský tisk zdůrazňuje rostoucí vliv ukrajinské mafie ve slovenském podsvětí, která se měla podílet i na vraždě bývalého ministra průmyslu Jána Duckého, k níž došlo letos 11.ledna. Podle vyšetřovatelů všech deset mrtvých bylo členy podsvětí a Pápayovy skupiny. Po následné domovní prohlídce se u zavražděných našly přesné seznamy vybírání výpalného. Podle nich v Dunajské Stredě dostávali výpalné od 49 podnikatelů ve výši od 5000 do 150.000 korun. Pozoruhodné je podle Ivora to, že krátce po osobní prohlídce u zavražděných nebyly nalezeny žádné zbraně, mimo jedné nelegálně držené pistole, která se našla v osobním vozidle mrtvého.

O vysoké profesionalitě provedení zločinu a o tom, že zavraždění nic netušili, svědčí několik dalších faktů. Krátce před masakrem všichni hráli v pokoji karty a je důvodný předpoklad, že očekávali další hosty k večeři. Když vrazi vběhli do prostorů restaurace a zaveleli "K zemi!" a následně vyběhli do patra, kde se odděleně zdržovali členové podsvětí, všech deset jich bez hnutí leželo na zemi, protože se zřejmě domnívali, že jde o rutinní policejní zásah. Nato je zřejmě dva z pachatelů chladnokrevně postříleli, přičemž jim uštědřili i několik ran pro jistotu do týlu. Nikomu z asi 14 hostů a dvou číšníků restaurace se nic nestalo.

Zpět na seznam zpráv