Datum: 9.9.2003Zdroj: www.mojenoviny.czAutor: IVANA KALINOVÁ

Operuje ruská mafie na území Karlových Varů?

Prodej městských pozemků tatarskoruské společnosti Sariin, výstavba rezidencí na Staré pražské ruským investorem částečně na městském pozemku, záměr stavby aquaparku a hotelu v lokalitě letního kina, který nyní podle předlohy ruského investora projednávají karlovarští radní, nebo prodej domu s lanovkou na Divadelním náměstí ruské společnosti, to je zřejmě jen zlomek plánovaných ruských investic na území Karlových Varů. Zatímco do soukromých ruských investic karlovarské radnici nic není a v žádném případě je nemůže ovlivnit (příkladem je výstavba ruské rezidence na Zahradní ulici, protože tento objekt Rusové odkoupili od soukromého vlastníka), k výše jmenovaným stavbám potřebují ruští obchodníci souhlas karlovarského magistrátu.

"Jste xenofobní," zmrazil výhrady novinářů ke stále těsnější karlovarskoruské spolupráci bývalý náměstek Josef Malý (KDU-ČSL). A prakticky totéž nyní tvrdí i současné vedení karlovarské radnice. "

Spolupracujeme se zahraničními investory, nerozlišujeme, zda jde o ruskou či jinou společnost. A pokud jsou jejich záměry pro město výhodné, pak není důvod jim v nich bránit," vysvětlují současní představitelé magistrátu."

Příslušníci ruskojazyčných gangů zakládají fiktivní firmy, jejichž účty slouží k legalizaci výnosů z organizované trestné činnosti. Většina těchto firem působí v Praze a především v Karlových Varech," stojí ve zprávě BIS, kterou zveřejnil Týdeník Respekt. Tajná část zprávy Bepečnostní informační služby, která se dostala do rukou jeho redaktorů, navíc uvádí, že Karlovy Vary byly sídlem Andreje Korpljakova, podle BIS vyslance nejvýznamnější a nejvlivnější ruské mafie s názvem Asociace pro 21. století. Korpljakovova organizace renovovala v Karlových Varech původní lázeňský dům Venezuela na Moskevský dvůr, do něhož několikrát do roka zajíždí i moskevský starosta Jurij Lužkov. I toho BIS podezírá ze spolupráce s touto organizací.

Zpráva zmiňuje i Alexandra Rebjonka, spolumajitele karlovarského hotelu Imperial. BIS jej podezírá, že je důležitým článkem, přes nějž tečou do Česka ruské ilegální peníze. Podle informací BIS prý ukončil prezident Václav Klaus nedávný pobyt v tomto hotelu předčasně právě po varování Bezpečnostní informační služby, že hotel a jeho majitel jsou v zájmu policie a tajných služeb.

To ale tvrdě odmítá generální ředitel akciové společnosti Imperial Jiří Milský. "Jde o neskonalý blábol. Zabýváme se svou činností a necítíme žádnou zodpovědnost za to, co zveřejňuje BIS. Je nám ale nesmírně líto, že se eskamotérsky manipulují a fabulují fakta o zdejším pobytu prezidenta Václava Klause. Alexander Rebjonok je nyní v zahraničí. Po jeho návratu zvážíme, zda bude třeba na toto reagovat," uvedl ředitel Milský.

Zpět na seznam zpráv