Datum: 2.3.2001Zdroj: www.ceskenoviny.czAutor:

Italská policie se snaží rozlousknout "šifru Provenzano"

ŘÍM - Italská policie se snaží rozluštit kódovací systém, který používá nejhledanější zločinec v Itálii Bernardo Provenzano. Nejvyšší mafiánský boss, po němž policie pátrá neúspěšně již tři desítky let, si totiž se svým okolím dopisuje pomocí zašifrovaných zpráv, napsal list La Repubblica.

Podle deníku jsou v korespondenci zakódovány zejména pasáže, které se týkají konkrétních osob, obchodních záležitostí či míst. Na stopu kódovacího systému se policisté dostali, když 30. ledna zadrželi Provenzanovu "pravou ruku" Benedetta Speru. Ten u sebe měl několik dopisů, které měly být šéfovi sicilské mafie teprve předány.

La Repubblica článek doplnila dvěma ukázkami "kódu Provenzano". V jednom dopise autor dopisu svému šéfovi například píše, že s jeho svolením kontaktoval "10122341. Sešel jsem se s uvedenou osobou 512151522 a dohodli jsme se, že se opět setkáme po svátcích, abychom to prodiskutovali. Jde o lidi, kteří si přišli na pěkné peníze, velké částky, vztahuje se to na 1316942016".

Provenzano, kterému se i přes jeho 68 let nadále přezdívá Šelma, je na útěku před spravedlností od roku 1963. Policie je přesvědčena, že po zatčení "historických kmotrů" mafie Totó Riiny, Leoluky Bagarelly a Giovanniho Brusky dokázal mafii reorganizovat.

Riina skončil v rukách policie v roce 1993, Bagarella v roce 1995 a Bruska o rok později. Všichni byli odsouzeni k vysokým trestům. Rovněž Provenzanovi vyměřil soud v roce 1990, ovšem v jeho nepřítomnosti, v několika procesech vysoké tresty včetně doživotí. Kuriózní je, že vlastně nikdo neví, jak Provenzano vypadá, protože jediný a značně nezřetelný snímek jeho tváře, který policie má k dispozici, pochází již z roku 1960.

Zpět na seznam zpráv