Datum: 28.11.2003Zdroj: Hospodářské novinyAutor:

EU se bude podílet na tažení proti organizovanému zločinu na Balkáně

Ministři vnitra zemí evropské "pětadvacítky" a zástupců Albánie, Bosny, Chorvatska, Makedonie a Srbska a Černé Hory rokovali o organizovaném zločinu. Unie investuje na jeho potírání 475 milionů eur.

Zlepšit spolupráci se západobalkánskými státy na poli potírání organizovaného zločinu, ohrožujícího regionální stabilitu i členské země unie, bylo hlavním smyslem dnešní bruselské schůzky ministrů vnitra a spravedlnosti stávajících a budoucích členských zemí EU s představiteli Albánie, Bosny, Chorvatska, Makedonie a Srbska a Černé Hory.

EU do boje pěti západobalkánských zemí s organizovaným zločinem a do ochrany jejich státních hranic investuje 475 milionů eur. Na oplátku však požaduje splnění závazků jednotlivých států, jejichž představitelé dnes v Bruselu předkládali seznamy provedených a zamýšlených opatření v oblasti justice a vnitra, například posilování prokuratury a zřizování zvláštních vyšetřovacích skupin a soudů. Třeba Albánci se pochlubili tím, jak "vyčistili" moře od pobřežních gangů. Dosavadní pokrok se ve společném prohlášení dočkal ocenění, současně však unie vybídla k účinným krokům, které by vedly k praktickým výsledkům, k větší koordinaci a kooperaci v regionu na všech úrovních. Jak také zaznělo, podmínkou většího sblížení s unií je stabilita a důvěryhodnost. Od spolupráce EU se západním Balkánem lze očekávat příznivé dopady i pro ČR, jak řekl ministr spravedlnosti Karel Čermák, který se dnešní schůzky v Bruselu zúčastnil. "Organizovaný zločin se samozřejmě dotýká i nás. Zmiňovaly se tu třeba gangy obchodníků s lidmi a s narkotiky, ale třeba i bandy vykradačů aut," řekl. Ambice jsou velké, ale podle ministra patrně nelze předpokládat, že by se třeba rychle vymýtila proslulá "balkánská cesta"; úspěchem by bylo už to, kdyby se pašování drog podařilo ztížit.

Poslední zpráva Europolu jako zvláštní nebezpečí pro rozšířenou unii zmiňuje nejen organizovaný zločin jako takový, ale například albánské gangy, které prý mezitím ovládly třeba britský sexuální průmysl. Právě představitelé Europolu se dnes od balkánských protějšků dožadovali větší dávky kvalitnějších informací. "Celkově jde spíše o užitečný dlouhodobější tlak členských a přistupujících zemí EU, aby se situace na Balkánu v boji s organizovaným zločinem, korupcí a praním špinavých peněz zlepšila, protože tyto země jsou zdrojem kriminality, která se dotýká všech, i ČR," dodal ministrův náměstek Jakub Camrda. Do této dlouhodobé snahy se zapojí v mezích "skromnějších možností" i české úřady a tato spolupráce na oplátku může podle Camrdy přispět například k řešení svízelí s vyhošťováním kosovských Albánců s neplatnými doklady

Zpět na seznam zpráv