Datum: 5.11.2003Zdroj: Hospodářské novinyAutor:

Litvou otřásá aféra prezidenta

Litevská média se shodují: Takový skandál ještě země od obnovení nezávislosti před dvanácti lety nezažila. O víkendu pronikly na veřejnost informace litevské tajné služby o tom, že prezident Rolandas Paksas je napojen na ruský organizovaný zločin a že lidé okolo něho pomáhají ruské mafii budovat pozice v zemi, kterých chtějí zločinci využít po vstupu Litvy do Evropské unie a Severoatlantické aliance plánovaném na příští rok. Informace nejprve zveřejnil list Respublika, následovala další odhalení, až se zpráva tajné služby dostala na veřejnost celá. Uvádí se v ní, že ruský organizovaný zločin chce využít vstupu Litvy do EU a NATO a proniknout na Západ přes investice do litevského průmyslu. Pro tento účel hledá kontakty na nejvyšších místech. Zájem je o průnik do obchodu se zbraněmi. "Kromě toho je Litva využívána pro nelegální finanční operace, jako je praní peněz určených k financování světového terorismu," tvrdí zpráva.

V květnu například litevský občan podepsal kontrakt na prodej součástek vrtulníků do Súdánu, na nějž je uvaleno embargo OSN. Šéf této firmy AviaBaltika Jurij Borisov udržuje kontakty s prezidentovým bezpečnostním poradcem Remigiusem Ačasem, kterého tajná služba s dalšími několika vysoce postavenými státními úředníky viní z kontaktů z ruským podsvětím. Borisov byl navíc hlavním sponzorem Paksasovy předvolební kampaně, která ho letos v lednu vynesla do prezidentského křesla.Ačase tajná služba podezřívala z kontaktů s ruským podsvětím už dříve a v poslední době ho odposlouchávala. Na Ačasovi několik sponzorů požadovalo, aby se prezident nyní za financování kampaně odvděčil různými ústupky ruským společnostem, považovaným za krycí firmy mafie. Podle listu Lietuvos Rytas to dokládají právě odposlechy.

Šéf litevských tajných služeb a hlavní autor zprávy Mečys Laurinkas podle agentury PAP v parlamentu uvedl, že prezident ještě není pod přímým vlivem ruské mafie, ale není k tomu daleko.Prezident Paksas i další podezřelí obvinění odmítají. Prezident Paksas se v pondělí setkal s představiteli EU a NATO a promluvil v televizi k národu. "Nemohu vyloučit, že toto všechno je namířeno proti litevskému úsilí stát se členem EU a NATO," řekl Paksas v projevu, citovaném agenturou Reuters.Premiér Algirdas Brazauskas prezidenta podpořil, předseda parlamentu Arturas Palauskas byl podle listu Gazeta Wyborcza ostřejší. "Litva by měla počkat se vstupem do EU a NATO, dokud se tato záležitost nevyjasní," řekl Palauskas. Parlament v pondělí nevyslyšel hlasy opozice, aby se hlasovalo o odvolání prezidenta, ale vytvořil vyšetřovací komisi, která má své závěry přednést do 1. prosince.Paksas překvapivě vyhrál volby letos v lednu. Jeho kritici už tehdy poukazovali na jeho obchodní aktivity, orientované na Rusko, a blízkost podezřelým ruským společnostem. Prezident má v Litvě na starost především zahraniční politiku, proto většina pozorovatelů okamžitě dala aféru do souvislosti se vstupem země do obou západních organizací.

Litevští komentátoři jsou v prvních hodnoceních většinou velmi skeptičtí. "Takový Litva dosud nezažila," napsal nejčtenější list Lietuvos Rytas. "Ale těžko říct, jak dopadne. Nejspíš bude poradce Ačas vyhozen, skandál zůstane nevyřešen a prezident si udrží svůj post. Až dosud se žádný skandál v litevské politice nevyřešil."

Zpět na seznam zpráv