Datum: 11.12.2003Zdroj: www.idnes.czAutor:

Atentát na kmotra nepřežili dva lidé

Zeiv Rosenstein Centrem izraelského Tel Avivu otřásl výbuch. Při explozi u oblíbené kavárny zemřeli nejméně dva lidé, dalších devatenáct bylo zraněno. Šlo spíš o vyřizování účtů než o útok Palestinců, míní policie. Terčem útoku byl zřejmě kmotr izraelské mafie Zeív Rosenstein.

"Prověřujeme všechny možnosti, ale v tuto chvíli to vypadá, že čin má kriminální pozadí," prohlásil policejní důstojník Ezra Aron.

Výbuch nastal na rušné křižovatce hlavní ulice Allenby Road s třídou Jehudy Haliviho poblíž kavárny Aroma, před níž stojí i směnárenská budka.

Výbuch měl zřejmě zabít známou postavu telavivského podsvětí Zeíva Rosensteina. "Viděl jsem ho, jak si šel rozměnit peníze, a když vstoupil, došlo k výbuchu," řekl jeden ze svědků izraelskému rozhlasu.

Podle izraelského listu Haaretz byl Rosenstein při explozi lehce zraněn. Podle dalšího svědka - reportéra rozhlasu - kmotr izraelské mafie zahynul ve svém modrém mercedesu.

V době výbuchu, který vyrazil okna okolo stojících aut, půl hodiny po poledni místního času (11:30 SEČ) se po ulicích pohybovala spousta lidí. "Byla to obrovská, obrovská exploze," líčil svědek jménem Eyal.

Zeív Rosenstein patří podle policie, která na něj má zálusk už dlouho, k nejmocnějším postavám izraelského podsvětí. Je majitelem řady kasin jak ve vlasti, tak v zahraničí.

Od roku 1996 unikl nejméně čtyřem pokusům o vraždu. Naposledy byl lehce zraněn v červenci 2003 při výbuchu v telavivském přístavu, který zasáhl i dalších pět kolemjdoucích.

Pokud policie potvrdí kriminální pozadí, půjde o jeden z nejkrvavějších činů v historii země. Palestinci poslední podobný útok provedli v říjnu v Haifě, kde při výbuchu v restauraci zahynulo 21 lidí.

Zpět na seznam zpráv