Datum: 19.9.2003Zdroj: www.idnes.czAutor:

Italská mafie přichází o vliv

Mafie již není, co bývala. Italská policie nyní říká, že sicilská "Cosa nostra" již není nejmocnější a nejnebezpečnější organizací v zemi. Italské ministerstvo vnitra uvádí, že vliv "tradiční" mafie je oslaben na úkor nových gangů.

"Bezpečnostní situace v zemi se zlepšila, ale na scéně organizovaného zločinu se objevily nové faktory, se kterými se všichni budeme muset obtížně potýkat," řekl ministr vnitra Giuseppe Pisanu.

Jeho ministerstvo předává parlamentu dvakrát ročně zprávu o bezpečnostní situaci v zemi, která je úzce spojena s výsledky boje proti organizovanému zločinu. Z té poslední vyplývá, že klišé a jistoty padají.

"Vraždy soudců Falconeho a Borsellina počátkem 90. let způsobily šok a přinutily stát k masové akci, obyvatelstvo Sicílie tentokrát s námi aktivně spolupracovalo, a tak se během několika let podařilo zlikvidovat prakticky celé staré vedení Cosa nostra," prohlašuje ve zprávě šéf policie Gianni De Gennaro.

Sicilská mafie změnila taktiku: snaží se stát neprovokovat a jen postupně pronikat do hospodářských a finančních kruhů. Ostrovany na prvním místě nahradila organizace, která je v zahraničí méně známá, ale v současné době mnohem nebezpečnější: tzv. N'drangheta.

Ta pochází z další jihoitalské oblasti, Kalábrie ("špičky boty"), dnes zdaleka nejchudšího regionu Itálie, zvláště pak z jejího nejjižnějšího cípu, okresu Reggio Calabria. A protože zaostalý domov poskytoval malé možnosti, početní členové N'dranghety se usídlili v Miláně, Turíně i po celé západní Evropě.

N'drangheta se posílila, protože na rozdíl od Sicilanů se rychle chopila nových zdrojů příjmů ilegální imigrace ze severní Afriky a východní Evropy a tzv. ekomafie. Zdá se, že Kalábrijci mají obrovské zisky z nelegálních skládek odpadků velkých jihoitalských měst a hráli značnou úlohu v letošních velkých lesních požárech.

Tentokrát však nejde o ničení porostu, na jehož místě se mají stavět hotely či luxusní vily. Nový byznys je opětné zalesňování spáleného porostu, na kterém se dá hodně vydělat - finance dává stát, regiony i místní správy.

I N'drangheta byla přinucena se dohodnout se zahraničními zločineckými gangy, které se začaly šířit po Apeninském poloostrově. Letošní zpráva věnuje tomuto relativně novému jevu největší pozornost.

Podle policie největším nebezpečím jsou Albánci, Severoafričané, Rusové a Číňané. Všichni se věnují pašování drog a ilegální imigraci. Doposud na sebe nejvíce upozorňovali Albánci, kteří také řídí prostituci, a veřejností otřásla jejich mimořádná krutost při přepadech a loupežích.

Ale ta se jim také vymstila, protože právě proti nim se nejvíce zaměřila akce italské policie. Itálie a Albánie uzavřely dohodu o úzké spolupráci a Tirana povolila investigativní činnost italské policie na svém území. Proud ilegální imigrace přes Jaderské moře do jižní Itálie byl prakticky přerušen.

O Rusech a Číňanech veřejnost doposud prakticky nevěděla. Ruská mafie ukládá své příjmy do nákupu nemovitostí a hotelů. Největší záhadou jsou Číňané. Oficiálně jich má žít v Itálii asi 50 000, z nichž asi 10 000 v Miláně a 8000 v Římě. Skutečný počet bude asi vyšší.

Na existenci čínské mafie upozornily až letos únosy dětí zámožnějších čínských rodin, zorganizované krajany, kteří do Itálie přijeli před několika měsíci. Při vyšetřování se ukázalo, že čínská mafie má velmi dobře organizovaný import pracovních sil z vlasti a že nově příchozí jsou postaveni do situace, kterou lze označit za otrockou.

Musí svou cestu do Itálie vykoupit čtrnáctihodinovou pracovní dobou, existencí bez dokumentů a bez práv. Jazyková a kulturní bariéra činí kontrolu velmi obtížnou. Zpráva ministerstva však není pesimistická: "Mladí lidé a druhá generace čínských imigrantů se pomalu, ale jistě vžívají do našeho způsobu života a budou pro Itálii velkým přínosem."

Zpět na seznam zpráv