Datum: 14.11.2003Zdroj: www.mojenoviny.czAutor:

V Rusku naše jeskyňáře bedlivě sledovala také místní mafie

Z limuzíny vystoupili asi dvoumetroví chlapíci s tlustými zlatými řetězy na krku. Prý jsou od policie a chtějí zaplatit pokutu. Nedokázali ale říci, za co ji vlastně chtějí. I takové zážitky mají členové Orcusu ze svých výprav na Krymský poloostrov. Ačkoli nepřijeli obchodovat ani utrácet ve velkém, jako cizinci neunikli bedlivému očku tamní mafie. A ta si chtěla alespoň trochu přivydělat

" Věděli o každém našem kroku, dokonce i to, kolik kdo večer vypil piv," vzpomíná člen Orcusu Michal Stýblo. " Nakonec jsme jim ale nemuseli zaplatit nic. Zasáhli naši tamní přátelé a vše jim vysvětlili," dodává vedoucí Orcusu Josef Wagner.

Zážitků mimo jeskyně je ale z bývalého Ruska mnohem více. V oblasti, kam členové Orcusu zajíždějí, například není ani jeden supermarket. Ne, že by rozpínavé nadnárodní společnosti neměly zájem.

" Každá taková stavba ovšem krátce po dostavění vyletěla do vzduchu. Místní obchodníci si raději zaplatili mafii, aby konkurenci odstranila. Obchodní řetězce to nakonec vzdaly," říká Wagner.

Od sedmdesátých let, kdy do Ruska jezdívají, se v kraji prý nic podstatného nezměnilo. Stále je tam obrovská chudoba i kriminalita. " Jen policisté se při ukládání pokut nedají uplatit už jen pár dolary. Nyní chtějí rovnou sto," vzpomínají členové Orcusu jednu z mála změn.

Zpět na seznam zpráv