Datum: 6.3.2001Zdroj: www.ceskenoviny.czAutor:

Divadlo v Syrausách v rukách mafie - 15 osob zatčeno

CATANIA - Prokuratura v sicilské Catanii dnes dala zatknout 15 osob, které se ve spojení s dvěma mafiánskými klany postupně zmocnily vedení antického divadla v Syrakusách a využily jeho proslulosti ke značnému finančnímu obohacení. S odvoláním na italské justiční zdroje o tom informovala agentura AFP.

Zatčením mafiánů vyvrcholilo vyšetřování, které odbor boje proti organizovanému zločinu v Catanii vedl tři roky Mezi zatčenými jsou například umělecký ředitel divadla v Catanii Filippo Amoroso a dále bývalý předseda občanského soudu v Syrakusách Antonino Greco. Oba byli v minulosti konzultanty Národního institutu pro antickou dramaturgii.

Vyšetřovatelé je obvinili především ze zneužití úředního postavení a z vydírání. Mezi dalšími zatčenými je Michele Midolo, považovaný za bosse místního mafiánského klanu Urso-Bottaro.

Národní institut pro antickou dramaturgii organizoval jednou za dva roky v prostorách nádherného řeckého amfiteátru v Syrakusách renomovaný mezinárodní festival. Mafiáni se záludně zmocňovali zakázek vyhlášených v souvislosti s festivalem a zdefraudovali ve svůj prospěch subvence. Díky nafukování nákladů spojených s festivalem navíc prali špinavé peníze.

Mafie se zmocnila divadla po "21 zlatých letech", kdy v jeho čele stál až do svého úmrtí v roce 1994 spisovatel Giusto Monaco. Po Monakově odchodu mafiáni přivedli divadlo k postupnému úpadku. Před čtyřmi lety musela zavřít dveře místní divadelní škola, přestala vycházet i ceněná divadelní revue a nakonec se v prostorách amfiteátru prakticky ani nehrálo, píše agentura.

Zpět na seznam zpráv