Datum: 21.1.2004Zdroj: www.novinky.czAutor:

Čečenská mafie krytá pražskou firmou vydírala podnikatele

Detektivové v úterý pozatýkali patnáctičlenný gang, jehož členové pod zástěrkou správcovské společnosti z Prahy 7 vymáhali miliónové pohledávky. Pro dluhy vyráželi se zbraněmi a neváhali použít fyzického násilí. Mezi pěti hlavními pachateli figurovali i tři cizinci, kteří patří ke špičce čečenské mafie u nás.

Operace s krycím názvem Group začala před necelým rokem sledováním činnosti společnosti MG Security s.r.o. a několika dalších spřízněných společností," uvedla ve středu mluvčí policejního prezídia Blanka Kosinová.

Detektivové celou dobu sbírali potřebné důkazy, než mohli přistoupit k samotnému zatýkání. Podařilo se jim tak mj. zadokumentovat vydírání pěti českých podnikatelů, kteří údajně "firmě" dlužili 30 miliónů korun, či dalších asi 60 menších pohledávek u jiných obětí.

Společnost MG Security formálně vedl osmadvacetiletý český podnikatel David D. Spolumajiteli však bylo dalších pět mužů z Ruské federace a Moldavska. Právě někteří z těchto cizinců vykupovali pohledávky a vykonávali samotné vymáhání.

Špičky mafie požádaly o azyl

"Z pětice hlavních pachatelů byli čtyři včera zadrženi. Po posledním intenzivně pátráme," sdělila dál Kosinová s tím, že zatčenými muži jsou tři občané ze zemí bývalého Sovětského Svazu (29, 30, 30) a jeden Čech (56). Podle ní cizinci u nás požádali o azyl, ovšem zároveň se jedná o hlavouny čečenské mafie u nás.

Policie se o ně zajímala už od roku 2001, ale trestně stíhaní byli dosud na svobodě. Při domovních prohlídkách detektivové našli revolver Magnum a pistoli s tlumičem.

"Hlavní pachatelé byli obviněni z trestného činu vydírání formou zločinného spolčení, kdy jim při prokázání viny hrozí až 12 let," dodala Kosinová s tím, že nyní čekají na rozhodnutí o vzetí do vazby. Poškození se mají přihlásit policii Kosinová zároveň vyzvala další poškozené, kteří měli s firmou MG Security dříve Milamed Group s.r.o. problémy, aby se ozvali policii. Na odhalení gangu spolupracovali detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu s kolegy z odboru Výnosů a Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality.

Zpět na seznam zpráv