Datum: 22.1.2004Zdroj: www.ceskenoviny.czAutor:

Soud vzal do vazby údajné čečenské mafiány, Čech je na svobodě

Ve vazební věznici skončili tři údajní čečenští mafiáni, kteří podle policie násilně a často i za pomoci střelných zbraní vymáhali od podnikatelů mnohamilionové dluhy. Zadrženého Čecha soud po výslechu propustil na svobodu. Nebyly u něj shledány důvody k uvalení vazby, řekla krátce po rozhodnutí místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 3 Jana Pěchotová. Po pátém podezřelém detektivové stále pátrají. Šestapadesátiletý český občan M. K. a tři muži pocházející ze zemí bývalého Sovětského svazu byli po úterním zatčení obviněni z vydírání ve zločinném spolčení a hrozí jim až 12 let vězení.

Tři rusky mluvící muže vzal soud po výslechu do vazby kvůli obavám z útěku, ovlivňování svědků a opakování trestné činnosti, upřesnila Pěchotová.

Český občan, nyní stíhaný na svobodě, byl formálně majitelem podezřelé společnosti MG Security s. r. o. se sídlem v Praze 7. Firma se oficiálně zabývala správou nemovitostí, ve skutečnosti však podle policie vymáhala od jiných subjektů pohledávky.

"Vykupování pohledávek, chod firmy, ale i samotné vymáhání za použití fyzického i psychického nátlaku a střelných zbraní provádělo pět hlavních pachatelů," informovala ve středu mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová s tím, že poslední z pětice zatím nebyl dopaden. Nic nového není, řekla. Hledaný cizinec patrně pobývá v zahraničí.

Policisté sledovali činnost falešné správcovské společnosti a několika spřízněných firem téměř rok. V úterý brzy ráno rozjeli v Praze, Teplicích, České Lípě, Hostivicích a Brně rozsáhlé zatýkání. V policejní síti uvízlo 15 podezřelých. Z nich 11 bylo po výslechu zatím bez obvinění propuštěno na svobodu. Ke čtyřem stíhaným podle Kosinové dosud nikdo nepřibyl.

Trojice nyní vazebně stíhaných cizinců, devětadvacetiletý G. A. a o rok starší D. Ch. a M. S., má již s českou policií zkušenosti. Od roku 2001 byli na svobodě stíháni za stejnou násilnou trestnou činnost.

Podle Kosinové jsou všichni tři žadateli o azyl a patří ke špičkám čečenské mafie operující v Česku. V České republice žili na vysoké úrovni - měli luxusní domy a drahá auta. Při domovních prohlídkách u nich policie zajistila dvě krátké střelné zbraně - revolver Magnum a pistoli s tlumičem, písemnosti i počítače.

Podle Kosinové mají kriminalisté důkazy o vydírání pěti českých podnikatelů, od nichž společnost požadovala asi 30 milionů korun. Dokumenty ale podle ní odhalily i dalších zhruba 60 pohledávek, které byly na seznamu vymahačské firmy. Policie nyní zjišťuje, o kolik se stíhaní obohatili. V budoucnu nelze vyloučit obstavování majetku.

Zpět na seznam zpráv