Datum: 19.4.2001Zdroj: www.ceskenoviny.czAutor:

Na Sicílii začal soud s bývalým premiérem kvůli napomáhání mafii

PALERMO-V sicilském Palermu začal dnes soudní proces s bývalým italským premiérem Giuliem Andreottim obžalovaným ze spolupráce s mafií. 82letý Andreotti je obviňován z toho, že po léta prokazoval služby sicilské mafii výměnou za obdržení volebních hlasů.

Andreotti byl z napomáhání mafii postaven před soud již v minulosti, kdy mu hrozilo 15 let vězení. V říjnu 1999 byl po čtyřletém vyšetřování zproštěn viny, sicilské úřady se však proti tomuto rozhodnutí odvolaly

Bývalý premiér všechna obvinění popírá. Tvrdí, že byl vždy obklopen mafiány, kteří se mu chtěli mstít za boj jeho vlády proti organizovanému zločinu. Pro dnešní vydání italského listu Corriere della Sera prohlásil, že zproštění viny mělo své opodstatnění.

Andreotti se dnes k soudu nedostavil. V dopise pak oznámil, že až do voleb 13. května se soudního jednání nebude účastnit.

Sedminásobný ex-premiér Andreotti, symbol desetiletí moci křesťanských demokratů, se počátkem letošního roku vrátil zpět do aktivní politiky. V únoru odešel z Italské lidové strany (PPI) a vstoupil do nově založené křesťanské Evropské Demokracie (DE), která kandiduje v nadcházejících parlamentních volbách.

Zpět na seznam zpráv