Datum: 17.4.2001Zdroj: www.ceskenoviny.czAutor:

Bossové luhanské mafie jsou opět na svobodě

PRAHA - Vysoce postavení členové takzvané luhanské brigády, jedné z největších ruskojazyčných zločineckých organizací působících na území ČR, opustili podle dnešních Hospodářských novin (HN) vazební věznici. Policie je zadržela loni v prosinci a akci sama označovala za velký úspěch, který paralyzoval tuto organizaci. Svědci ale v únoru začali měnit své výpovědi a vyšetřovatel musel obvinění postupně stáhnout.

Na svobodě jsou tak podle listu všichni čtyři lidé, které policie považovala za nejvyšší bossy luhanské mafie. Svědkové se údajně zalekli výhrůžek a změnili své výpovědi v jejich prospěch. "V průběhu vyšetřování poškození i svědci částečně upravili či zcela změnili původní výpovědi. Vyloučili v jednání pachatelů jakékoli výhrůžky vůči sobě," řekla listu policejní mluvčí úřadu vyšetřování Soňa Jindráková.

Ministr vnitra Stanislav Gross podle HN konstatoval, že přes počáteční neúspěch v dokazování viny vyšetřování dále pokračuje. "Toto trestní řízení není zdaleka u konce a doufám, že bude policie úspěšná," prohlásil. Ani případný útěk těchto lidí ze země podle něj neznamená, že se vyhnou trestu. "Když někdo odjede do jižní Ameriky, neznamená to, že se nemůže vrátit zpět do republiky v želízkách," dodal.

V rámci akce Síť. zadržela policie loni mezi 4. a 6. prosincem sedm lidí, mezi nimi i čtyři bossy mafie. Akce se účastnilo na 250 policistů. Česká televize tehdy uvedla, že čtveřice patřila mezi tzv. nedotknutelné, kteří měli dobré kontakty mezi úředníky státní správy a na policii.

Členové luhanské brigády se podle policie zaměřovali hlavně na vydírání podnikatelů, obchod se zbraněmi, padělání peněz a další trestnou činnost. Podle ČT obchodovali i se ženami a podíleli se na nájemných vraždách.

Zpět na seznam zpráv