Datum: 23.4.2001Zdroj: www.ceskenoviny.czAutor:

RTR: Příběh mafiánského páru: ona pere prádlo, on peníze

CORLEONE (Itálie) - Saveria Provenzanová provozuje v sicilském městečku Corleone malou prádelnu s čistírnou, její manžel Bernardo Provenzano řídí mnohem rozsáhlejší podnik - mafii. Zatímco paní Provenzanová, které je 53 let, je naprosto svobodný člověk, její manžel tolik volnosti nemá, protože je už řadu let nejhledanějším mužem Itálie. Je to podivný pár, i s ohledem na zvyklosti panující na Sicílii: ona pere prádlo, on peníze, píše agentura Reuters.

První dáma sicilské mafie vede malou provozovnu, stará se o své dva dorůstající syny a nakupuje v městečku, které získalo celosvětovou proslulost nejen kvůli skutečné mafii, ale především díky hollywoodským filmům.

"Paní Provenzanová vede zcela normální život. Má úplně obyčejný byt. Je hrdá na to, že její dva synové vedou řádný život," říká místní novinář Dino Paternostro.

Naopak její manžel Bernardo je naprosto nepostižitelná osoba - legenda, která ho řadí k takovým notoricky známým uprchlíkům před zákonem, jako jsou například v Americe Butch Cassidy nebo Bonnie a Clyde.

Italská policie po něm pátrá již 38 let. Provenzanovi je teď 68 let, ale jeho poslední snímek pochází z roku 1959. Na něm Provenzano vypadá jako kapitán nějakého univerzitního sportovního týmu, do kterého by se ženy mohly snadno zamilovat.

Několikrát už ho policisté měli na dosah ruky, ale vždy jim dokázal uniknout jako motýl, doslova v poslední vteřině, když se síť kolem něho stahovala.

Saveria a její synové se vrátili do Corleone v roce 1992 po letech dlouhé nepřítomnosti. Vyšetřovatelé si o nich mysleli, že žijí na útěku s otcem rodiny, snad i v zahraničí. Místní lidé o nich říkají, že oba synové, 25letý Angelo a 18letý Francesco, hovoří s německým přízvukem.

Když se matka se syny v roce 1992 vrátili do Corleone, policie se zároveň domnívala, že Provenzano zemřel. To ale byl omyl. Jako každý správný otec Provenzano pouze chtěl, aby měl rodinu na dosah v době, kdy se podílel na řízení jedné z největších mafiánských válek.

Ve stejném roce mafie provedla dva snad nejkrvavější atentáty své historie, když nastraženými náložemi připravila o život vyšetřovatele Giovanniho Falconeho a Paola Borsellina.

Falcone a Borsellino, kteří vedli vyšetřování proti mafii, se stali legendami stejně jako Provenzano. Ten postoupil do čela mafie o rok později, když dosavadní "kmotr" Salvatore Toto Riina padl po 23 letech útěku do rukou policie.

Vyšetřovatelé záhy poznali, že styl nového šéfa, který dostal kvůli svým rozměrům přezdívku Traktor Binnu, se naprosto liší od svého předchůdce. Místo krvežíznivého Riiny zasedl na špici mafie chladný kalkulátor dávající přednost příměří se státní mocí.

Antonio Ingroia, který jako hlavní vyšetřovatel nyní řídí na Sicílii boj proti organizovanému zločinu, tvrdí, že Provenzano na rozdíl od Riiny "není absolutistický diktátor".

"Zatčení Riiny způsobilo v mafii rozsáhlé zemětřesení, protože Riina byl diktátor. Provenzano je mnohem demokratičtější," konstatuje Ingroia. Dodává, že změna ve vedení mafie znamenala odklon od krvavé vendety k obchodním záležitostem.

"Hierarchie dnešní mafie vypadá spíš jako tým ředitelů, který dohlíží, aby žádný šéf nevedl soukromou válku. Všichni dohlížejí na to, aby se dodržovala strategie příměří," tvrdí Ingroia.

Vyšetřovatelé dospěli ke zjištění, že Provenzanův nejužší tým tvoří nejvýš pěti spolupracovníků, kteří jsou vůči němu ale naprosto loajální. Pokud se policii podaří "Traktora Binnu" zatknout, jeden z nich se stane jeho nástupcem.

"Provenzano hraje v dějinách mafie mimořádnou úlohu, protože se mu daří tak dlouho unikat spravedlnosti. Pokud se ho policii podaří zatknout, bude to pro mafii velká rána. Především proto, že má charisma a podařilo se mu přežít úplně všechno," domnívá se Ingroia.

Jak dodává, dnes Provenzano vystupuje jako umírněný boss, ale v době, kdy Riina vedl svou krvavou válku, Provenzano stál na jeho straně.

Vyšetřovatelé se pokusili pomocí počítačů a na základě snímku z roku 1959 sestavit nynější Provenzanovu podobu. Když byl ale po 25 letech zatčen Riina, ukázalo se, že ve skutečnosti vypadá úplně jinak, než jak ho stejnou metodou zpodobnil počítač.

Od ledna se policii podařilo zatknout řadu lidí, o nichž jsou vyšetřovatelé přesvědčeni, že jde o spojky mezi Provenzanem a jeho rodinou. Například u jistéhoBenedetta Spery policisté našli dopisy, které Provenzano psal svým blízkým.

Paní Provenzanová s hrdostí prohlašuje, že její manžel není žádný vrah, ale oběť. "Můj muž byl pronásledován sotva dospěl, byl obviněn z věcí, kterých se nikdy nedopustil. Od té doby neměl klid stejně jaká já a naše děti," prohlásila v rozhovoru pro deník La Repubblica z prosince minulého roku.

Na otázku týkající se soudního postihu jejího manžela zdůraznila, že "uznává pouze boží spravedlnost", protože v pozemskou spravedlnost nevěří.

Zpět na seznam zpráv