Datum: 21.5.2001Zdroj: www.ceskenoviny.czAutor:

Mafie se rozhodla pro strategii "neviditelnosti", míní soudce

ŘÍM-Sicilská mafie upustila od přímé konfrontace se státní mocí a rozhodla se pro strategii, která dodává této organizaci "neviditelnost", aby ji přivedla k "vítězství". Tvrdí to palermský prokurátor Pierro Grasso ve své knize, z níž dnes cituje list Corriere della Sera.

Grasso je přesvědčen, že sicilští mafiáni si vzali příklad ze svých amerických vzorů: ukryli zbraně, přestali se spektakulárními atentáty, aby neznepokojovali veřejnost a nekomplikovali si tak úsilí o začlenění do společnosti.

"Normalita a normalizace vítězí a nikdo si už nevšimne, že mafie ještě existuje, že změnila tvář, aniž by se ale vzdala vytčených cílů," upozorňuje Grasso a varuje, že "na to, aby se tomuto procesu podařilo zabránit, již zbývá málo času".

Prokurátor je přesvědčen, že za touto strategií stojí nynější muž číslo jedna sicilské mafie Bernardo Provenzano, který je na útěku před spravedlností již od roku 1963.

Mafie procházející přeměnou nachází zdroje v nových finančních nástrojích a v globalizaci trhů, tvrdí prokurátor.

Dospěl také k názoru, že Cosa Nostra, která stojí v čele sicilské mafie, se uchyluje ke strategii vyjednávání se státní mocí.

"Dnes více než kdykoli dříve závisí přežití organizace Cosa Nostra na tom, kam směřuje veřejná administrativa, politika a instituce. Situace je krajně obtížná," upozorňuje Grasso. Kriticky poukazuje na to, že političtí představitelé během nedávné volební kampaně mlčeli "o skutečném dramatu, který prožívají celé regiony na jihu země, jež jsou i dnes pod kontrolou organizovaného zločinu".

"Otázka je stále stejná: nelze na nás požadovat, abychom vyšetřovali případy týkající se mafie, aniž bychom přitom nemohli vyšetřovat oblasti stínové moci. V Itálii roku 2001 všichni vědí, že tajné úmluvy, využívání příbuzenských vztahů a spiklenectví přetrvávají" mezi mafií a určitými oblastmi politiky, konstatuje prokurátor Grasso.

Zpět na seznam zpráv