Datum: 20.11.2001Zdroj: www.ceskenoviny.czAutor:

Italská policie zasáhla proti pašerákům cigaret, 40 zatčených

ŘÍM - Italská policie při pondělní rozsáhlé operaci proti pašerákům cigaret na jihu země zatkla 40 osob a provedla přes sto domovních prohlídek. Informovaly o tom v Římě úřední zdroje.

Zásah s krycím názvem Hellas se soustředil zejména na oblast kolem přístavu Bari na italské straně Jadranu; znamenal také dočasné zadržení dalších 183 osob, a to pro podezření z podílu na organizované zločinnosti.

Podle informací, které policie zatím uvolnila, jsou všichni zatčení napojeni na mafiánského bosse Albina Prudentina, nyní zadržovaného v Řecku, a na jeho syny Angela, Maurizia a Benedetta.

Vyšetřování potvrdilo, že pokud jde o pašování cigaret z Balkánu do Itálie a dále do západní Evropy, všechny odnože italského organizovaného zločinu do jisté míry spolupracují. Prokázalo se propojení kalábrijské N'dranghety se sicilskou mafiánskou organizací Cosa Nostra a s neapolskou Camorrou.

Operační základna pašeráků cigaret byla v Řecku, odkud vedly kontakty do Itálie, Španělska a Británie.

Vyšetřování také zjistilo, že Albino Prudentino udržoval přímé spojení s Bernardem Provenzanem, posledním velkým "kmotrem" sicilské mafie. Ten je už mnoho let na útěku před spravedlností.

Operace proti pašerákům cigaret začala v naprosté tajnosti před 18 měsíci; policisté zjistili, že za tu dobu klan Prudentinů dostal nelegálními cestami do Itálie asi 1100 tun cigaret v celkové hodnotě téměř 140 miliónů eur.

Pašování cigaret je pro Itálii velký problém, mafiáni připraví touto cestou státní pokladnu ročně na daních odhadem o dvě až tři a půl miliardy eur.

Zpět na seznam zpráv