Datum: 22.10.2001Zdroj: www.idnes.czAutor:

Afghánské narkomafie pronikají do Evropy

Afghánské drogové mafie před zahájením odvety Spojených států zřejmě poslaly do Evropy velké množství heroinu. Chtějí si tak zajistit přísun financí. Novinářům to řekl ředitel Národní protidrogové centrály Jiří Komorous s tím, že informace nejsou dosud potvrzené. Podle něj by se drogy měly do Evropy dostat přes Českou republiku.

Právě Česko by se podle něho mohlo brzy stát novou vstupní branou drog do Evropy. Policie má totiž informace, že se afghánská narkomafie snaží dovážet drogu do Česka, a odtud pak do dalších evropských států.

"Existují první signály, které naznačují přímý kontakt na území Afghánistánu, mající za cíl zaručit dovoz drogy z uvedené oblasti přímo do České republiky, respektive dalších států Evropy, a tím otevřít novou drogovou cestu mimo Turecko, což je dnes vstupní brána do Evropy," řekl Komorous. Tyto informace podle něj vyplynuly ze společného pátrání policistů a celníků.

"Na cestě by měla být velká dodávka heroinu, kterou se snažily afghánské organizace vpustit do Evropy v předtuše očekávaného úderu proti nim. Ale zatím nemáme nic konkrétního," dodal Komorous.

Zahájení americké odvety v Afghánistánu se začalo projevovat na českém drogovém trhu. "Začíná být nedostatek heroinu na pouliční scéně a zvyšuje se jeho cena," uvedl Komorous.

Afghánistán je podle Komorouse v současné době největším producentem opia, které dodavatelé nakupují po tunách v provincii Hílmand. "Město Sangin je bezkonkurenčně největším opiovým trhem na světě. Leží na konci úmorné trasy v samotném srdci provincie kontrolované Talibanem," řekl Komorous.

Na českém území operují hlavně drogové mafie z Albánie a Jugoslávie, především z Kosova. Podle Komorouse je již zřejmé, že mezi albánskými zločineckými organizacemi a organizacemi z Afghánistánu je propojení.

Zpět na seznam zpráv