Datum: 22.10.2001Zdroj: www.idnes.czAutor:

Komorous varoval zločince

P r a h a - Muž, který byl 18. září těžce zraněn při přestřelce v pražské ulici Na Slupi, byl blízkým spolupracovníkem kosovsko-albánského drogového bosse Prince Dobrošiho. Jak uvedl ředitel Národní protidrogové centrály Jiří Komorous, mělo být zatčení dvaatřicetiletého Albánce Sadriji Besnika vyvrcholením rozsáhlé akce Kaffara. Po přestřelce s Besnikem pak policisté také zatkli šest dalších obchodníků s drogami.

Boss kosovsko-albánské mafie Princ Dobroši byl v Praze zatčen 23. února 1999. Stál v čele gangu, který kontroloval takzvanou severní větev balkánské cesty. Po ní se transportovaly drogy do skandinávských zemí.

Jeho blízký spolupracovník Besnik je stále ve vážném zdravotním stavu. Stále leží v nemocnici a podle dostupných informací je od krku dolů ochnutý.

Besnik vymáhal peníze

Komorous uvedl, že Besnik byl jedním ze dvou mužů, kteří měli v Česku na starosti vymáhání peněz od jiných Albánců, a že je důvodně podezřelý z trestného činu vydírání. "Loni pod pohrůžkou usmrcení rodiny vymáhal částku 200 tisíc marek, přičemž poškozený zahraničního původu i s rodinou uprchl do zahraničí," uvedl Komorous.

Besnik je podle něj majitelem luxusního bytu v Praze 10. Již v roce 1998 byl spolu s Dobrošim kontrolován na hraničním přechodu v Břeclavi. V České republice však dosud nebyl trestně stíhán.

Komorous: Varuji vás před pomstou!

Komorous varoval všechny zločinecké organizace operující na českém území, aby ani neuvažovaly o tom, že se policii za tyto úspěšné akce pomstí. "Zdůrazňuji, že není na zeměkouli místo, kde by unikli spravedlnosti," prohlásil Komorous.

Členové gangů se mají připravit také na to, že pokud budou proti bezpečnostním složkám používat zbraně, budou policejní zásahy tvrdé. "Proč je třeba tyto zákroky provádět tvrdě, ale striktně podle zákona, dosvědčuje ukázka zbraní, kterými jsou tito lidé proti nám vyzbrojeni," řekl Komorous.

Poté ukázal samopal značky Agram 2000 ráže devět milimetrů chorvatské výroby bez výrobního čísla. Podle něj patří mezi zakázané zbraně. "Podle znalců jej lze jednoznačně považovat za zbraň teroristickou," dodal Komorous.

Zpět na seznam zpráv