Datum: 24.8.2001Zdroj: www.idnes.czAutor:

Soud potrestal gang ukrajinských vyděračů

P l z e ň - Za přísných bezpečnostních opatření skončil u Krajského soudu Plzni proces s osmičlenným ukrajinským gangem. Ten se se živil vydíráním českých podnikatelů, kteří zaměstnávali ukrajinské dělníky. Muži v talárech uznali cizince vinnými z toho, že vymohli v letech 1997 až 1999 od podnikatelů v západních a jižních Čechách za takzvanou ochranu necelé tři miliony korun.

Vůdce gangu Ivana Bezyka a Alexandra Basylyka soud poslal na osm let do vězení. Další členové organizované skupiny se budou muset rozloučit se svobodou na dobu pěti až sedmi let.

U Bezyka policisté našli i zápisník s poznámkami o tom, který podnikatel zaplatil a na kterého je třeba ještě přitlačit. Ukrajinci běžně hrozili podnikatelům, že jim vyvraždí rodinu. Jako argument se v jejich rukou objevily pistole a samopaly.

"Svědci, kteří vypovídali v utajení, poznali a označili muže, kteří jim vyhrožovali či vybírali peníze. Dva z podnikatelů prohlásili, že jim peníze dali dobrovolně jako odměnu za to, že je budou chránit před jiným gangem," uvedl předseda senátu Roman Dočkal.

Vyděrači si žili z peněz, které by jinak dostali jejich pracující krajané. "Vydíraní podnikatelé totiž tyto částky strhávali z mezd ukrajinských dělníků," vysvětlil soudce. "Ukrajinské mafie, které si rozdělily Čechy podle krajů, tak vlastně obírají o peníze své krajany, kteří přišli za prací kvůli tomu, aby živili své rodiny na Ukrajině," dodal soudce.

Proces bude mít ještě dohru u Vrchního soudu, protože sedm členů gangu se proti verdiktu soudu okamžitě odvolalo.

Zpět na seznam zpráv