Datum: 12.7.2001Zdroj: www.idnes.czAutor:

Mafie už legálně podnikají

Představa mafiána ověšeného pistolemi, který osobně kšeftuje třeba s drogami, už je minulostí. Dnešní bossové organizovaného zločinu jsou zpravidla ctihodní podnikatelé, kteří se zjevnou kriminalitou nemají nic společného. A dostat je za mříže je skoro nemožné. Organizovaný zločin totiž v zemi nejen zakořenil, ale prorostl do legálního podnikání.

Informace z "terénu", které mají detektivové ze speciálních složek, oficiálně potvrdilo ve své zprávě i ministerstvo vnitra.

ást struktur organizovaného zločinu se zcela vymaňuje ze svého kriminálního prostředí a etabluje se v legálním podnikání. Svědčí o tom indicie jako napojování na legální obchodní struktury, mezinárodní svazky a zaměstnávání speciálních (finančních) poradců," stojí v dokumentu.

Ministr vnitra Stanislav Gross to vysvětluje slovy: "Organizovaný zločin se v první polovině devadesátých let podceňoval." Kriminalisté však mají ještě jedno vysvětlení: starou gardu mafiánů střídá "čerstvá" krev.

Detektivové na výměnu mafiánských kádrů upozorňovali už před několika lety v publikaci Ústavu mezinárodních vztahů.

"V polovině 90. let se rozpoutala vlna vražd kriminálních bossů, která kromě boje o sféry zájmů a zisk naznačila nástup nové a tvrdší generace. Ta se k vedoucímu postavení nedopracovala dlouholetou kriminální činností, ale díky svému vzdělání a stykům ve státní správě a ekonomické sféře," napsali tehdy.

I přes generační výměnu stále platí, že nejaktivnější zůstávají v České republice gangy ze zemí bývalého Sovětského svazu, zjednodušeně označované jako ruské mafie.

Trestná činnost, kterou jim policie prokázala, dokonce za poslední čtyři roky vzrostla. V zemi působí i gangy z jiných států, například bývalé Jugoslávie či arabských zemí, ty však nejsou tak nebezpečné.

Jednotlivým skupinám ruské mafie se říká brigády a mají pevně stanovenou hierarchii. Na území republiky nyní operuje zhruba deset brigád. Hlavního bossa jeho podřízení titulují jako Vor v zakoně, pod ním stojí Papka a ještě níž Staršina.

"Pracovní náplň" brigád je značně rozmanitá. Civilní kontrarozvědka k tomu na svých internetových stránkách podotýká: "Prakticky jde o každou činnost, která přináší vysoký zisk." Ruským gangům policisté kromě vydírání a dalších násilných deliktů připisují i finanční kriminalitu.

Vyšší články mafie do země často přicházejí s kapitálem, který získaly v jiném státě zločinností. Peníze pak v republice využívají při zakládání legálních firem nebo investují do nemovitostí. "Přesně v tuto chvíli jsme proti nim už bezmocní," řekl k tomu jeden z detektivů.

Ministerstvo vnitra navíc varuje, že hlavním rysem ruských mafií je snaha získat vliv. "Snaží se proniknout do ekonomické sféry, získat vliv ve strategických hospodářských odvětvích, snaží se o korupci státní správy a o ovlivňování jejího rozhodování.

Snaží se etablovat své členy nebo spolupracovníky v orgánech státní moci a politických stranách." Toto jsou ovšem stále jen podezření, důkaz se prozatím neobjevil. "Případ, kdy bychom prokázali propojení organizovaného zločinu se státní správou, jsme zatím neměli," potvrdil šéf protikorupční služby policie Jaroslav Macháně.

Kromě vysoké kvalifikace špiček mafií je největší překážkou pro jejich usvědčení strach: svědkové se bojí vypovídat a dlouho připravované policejní akce tak často končí fiaskem.

Naposledy letos v březnu museli být propuštěni členové luhaňské brigády. Policie je zatkla loni v prosinci, včetně šéfa pražské pobočky brigády přezdívaného Velký Andrej nebo Krava.

Do akce tehdy policisté nasadili 250 svých lidí. Luhaňskou mafii mimo jiné podezírají i z nájemných vražd a obchodu se zbraněmi. Všichni svědci, na jejichž výpovědích obvinění mafiánů stála, si to však po pár měsících rozmysleli.

Zpět na seznam zpráv