Datum: 7.12.2001Zdroj: www.lidovky.czAutor:

Policie v USA rozbila mafiánský klan

NEW YORK - Jediný detektiv dokázal proniknout dovnitř nejopatrnějšího mafiánského klanu v USA. Rodina Genovese je úhlavním nepřítelem policie již desítky let. Americká policie ve středu rozbila jádro nejstarší a nejnebezpečnější mafiánské ńrodinyń v New Yorku: klanu Genovese. Ve vězení skončilo celkem 73 jeho členů a spolupracovníků včetně tří hlavních mafiánských bossů. Mafiáni se budou před soudem zodpovídat mimo jiné z vydírání, pašování zbraní, falšování peněz, lichvy, zpronevěry a organizace ilegálních hazardních her.

Nejmocnější a nejopatrnější zločinná skupina

Díky zločinům připisovaným obviněným získal klan Genovese podle FBI za poslední tři roky nejméně 14 milionů dolarů. ńKlan Genovese, nejmocnější a nejopatrnější zločinná skupina, utrpěla další vážný úder,ń prohlásil Barry W. Mawn, náměstek ředitele newyorské pobočky Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). ńŠlo o jednu z nejúspěšnějších a nejvýznamnějších tajných operací v policejních dějinách.ń

Jako James Bond

Úspěch tříleté operace stál na jediném člověku: 32letém newyorském detektivovi. Ten se přes dva roky vydával za majitele dopravní firmy, který vydělává miliony pašováním cigaret. Mezi mafiány se dostal díky jednomu z členů rodiny, který spolupracoval s policií. Ten jej seznámil s vůdci gangu: Josephem Savaresem, který až do roku 1976 sloužil v newyorské policii, a především Pasqualem ńPatsymń Parrellem, hlavou klanu Genevese na Manhattanu. Jinak velmi opatrní členové klanu Genovese, kteří u sebe nosí například zařízení na detekci elektronického odposlechu, detektivovi důvěřovali. Policista, který si nechal říkat ńVelký Frankień, každý týden navštěvoval schůzky mafiánských bossů v Parrellově restauraci v Bronxu. Díky tomu se mu také podařilo zhatit několik plánů mafie, například na krádež téměř šesti milionů dolarů, které měly být vyplaceny zaměstnancům tiskárny deníku The New York Times.

Kápo předstíral duševní chorobu

FBI již dlouho považuje klan Genovese, největší mafiánskou ńrodinuń v New Yorku, za jednoho ze svých úhlavních nepřátel. Klan však dokázal přežít dvacetiletou policejní kampaň proti organizovanému zločinu bez větší újmy. ńVyhýbali se přímému násilí a dávali přednost zastrašování a výhrůžkám,ń uvedla prokurátorka Mary Jo Whiteová pro list The Washington Post.

Přesto policisté již v dubnu zatkli 33 údajných členů klanu Genovese. Již čtyři roky sedí ve vězení někdejší ńkápoń rodiny Vincent ńBradań Gigante (73), který se nevyhnul trestu ani předstíráním duševní choroby. K soudu například chodil v županu a bačkorách.

Díky tajnému policistovi, který se dostal až do samého jádra klanu, nyní před soud půjde i několik mužů, kterým se policisté neúspěšně snažili jejich zločiny již dlouho dokázat. Patří mezi ně právě ńPatsyń Parrello, podezřelý ze zpronevěry milionu dolarů z fondů truhlářských odborů, a Savario ńSammyń Bizzarro, obviňovaný z bankovní loupeže.

"Malý Toník" Capanelli

Další velkou rybou je Anthony ńMalý Toníkń Capanelli, který organizoval neúspěšnou loupež v The New York Times. Úřady však nezmínily, zda zatkly i Dominika Cirilla, nominálního nástupce ńBradyń Giganteho.

Zpět na seznam zpráv