Datum: 10.1.2002Zdroj: www.ceskenoviny.czAutor:

Případ pašování drog liberecký soud opět odročil

LIBEREC - Kvůli neúčasti několika svědků odročil Krajský soud v Liberci proces s kosovským Albáncem Rexhepem Sejdiou, obžalovaným z nedovolené výroby a šíření drog, nedovoleného ozbrojování a padělání a pozměňování veřejné listiny. ČTK to dnes řekl předseda senátu Karel Kostelecký.

Osmačtyřicetiletý Sejdia podle obžaloby zorganizoval v letech 1991 až 1993 převoz několika kilogramů drog z Istanbulu do České republiky. Policie ho považuje ze šéfa drogové mafie, která řídila transport drog po takzvané Balkánské trase. Také záznamy Interpolu ho označují za osobu, jež má významné místo v obchodu s drogami.

Sejdia svou vinu vytrvale popírá. "S drogami jsem nikdy neměl nic společného, obchodoval jsem jen s bižuterií a textilem," tvrdí Albánec. To, že pašování drog řídil a organizoval, potvrdilo již dříve několik svědků. Bývalému středoškolskému učiteli, otci čtyř dětí, nyní hrozí až 12 let vězení.

Albánec byl zatčen v květnu 1993. Při domovní prohlídce v libereckém bytě jeho přítelkyně policie našla několik falešných pasů s jeho fotografií, pistoli ráže 7,65 milimetru se sedmi náboji a přes milión korun v různých evropských měnách.

Sejdia u soudu přiznal, že pas koupil v květnu 1993 v Německu za 9000 korun. Pistoli prý získal v Záhřebu od neznámého vojáka a při jejím dovozu do ČR si neuvědomil, že se dopouští něčeho nezákonného. Účast na pašování drog však popřel.

Soud obnoví téměř deset let starou kauzu 8. a 9. Dubna

Zpět na seznam zpráv