Datum: 8.1.2002Zdroj: www.ceskenoviny.czAutor:

Krajský soud v Liberci obnovil případ pašování drog

LIBEREC - Krajský soud v Liberci obnovil dnes hlavní líčení s osmačtyřicetiletým kosovským Albáncem Rexhepem Sejdiou. Bývalého středoškolského učitele, otce čtyř dětí, obžaloba viní z nedovolené výroby a šíření drog, nedovoleného ozbrojování a padělání a pozměňování veřejné listiny, za což mu hrozí až 12 let vězení.

Podle obžaloby zorganizoval Sejdia v letech 1991 až 1993 převoz několika kilogramů drog z Istanbulu do České republiky. Sedia svou vinu ale popírá. Tvrdí, že obchodoval jen s bižuterií a textilem. Policie ho však považuje ze šéfa drogové mafie, která organizovala transport drog po takzvané Balkánské trase. To, že Sejdia pašování drog řídil a organizoval, potvrdilo již dříve několik svědků.

Albánec byl zatčen v květnu 1993. Při domovní prohlídce v libereckém bytě jeho přítelkyně policie našla několik falešných pasů s jeho fotografií, pistoli ráže 7,65 milimetru se sedmi náboji a přes milión korun v různých evropských měnách.

Sejdia před soudem přiznal, že pas koupil v květnu 1993 v Německu za 9000 korun. Pistoli prý získal v Záhřebu od neznámého vojáka a při jejím dovozu do ČR si neuvědomil, že se dopouští něčeho nezákonného. Účast na pašování drog však popřel.

"S drogami jsem nikdy neměl nic společného," zdůraznil. Jeho tvrzení ale vyvracejí záznamy Interpolu, které Sejdiu označují za osobu, jež má významné místo v obchodu s drogami. Soud se bude případem zabývat do čtvrtka.

Zpět na seznam zpráv