Datum: 16.6.2002Zdroj: www.ceskenoviny.czAutor:

V mafii působí stále více žen

ŘÍM - Začalo to jako hádka v salónu krásy v horské vesnici Lauro, asi 60 kilometrů severovýchodně od Neapole. Skončilo to jako jedna z nejpřekvapivějších epizod mafiánských letitých násilností. Nejnápadnější věcí na celé přestřelce ale nebyl počet obětí - tři mrtví a pět raněných, nýbrž jejich totožnost. Byly to samé ženy. Píše o tom časopis Newsweek.

Je to jakési vítězství za rovná práva žen v mafiánských klanech. Nejvíce nezákonný počin, jaký si ještě před nedávnem mohly ženy mafiánů představit, bylo pašování spermatu od uvězněných manželů, aby mohly doma počít jejich potomka. Dnes ženy šplhají po gangsterském žebříčku a v některých případech až zcela nahoru.

Například zmíněná přestřelka. Údajně začala ve chvíli, kdy se 16letá Clarissa Cavaová, dcera mafiánského pohlavára z Neapole, dotkla ženy sedící ve vedlejším křesle místního kadeřnického salónu. Shodou okolností to byla Alba Grazianová z proslulého mezinárodního zločineckého syndikátu, jejíž rodina se s Cavaovými sváří už 30 let. Nadávky vyústily v políček na tváří Grazianiové.

Ona a její dvě dcery, 21letá Stefanie a 22letá Chiara, s dalšími členkami rodiny si pak počkaly na rušné ulici poblíž domu Cavaových. Když Clarissa a její rodina jely kolem v nablýskaném Audi 80, ženy Grazianovy je údajně pokropily sprškou ze samopalu. Clarissa a její dvě tety zahynuly na místě, její sestra a sestřenice utrpěly vážná zranění. Zraněny byly také tři ženy z Grazianovy rodiny, což dokazuje, že dámy Cavaovy střelbu opětovaly.

Místní sdělovací prostředky informovaly, že Clarissa měla dokonce ve své kabelce lahvičku s kyselinou, která tvořila součást plánu Cavaových, rozhodnutých zmrzačit a zohyzdit ženy z konkurenčního klanu. Policie může jen hádat, co mělo následovat. Po incidentu byla v nemocnici, kde byly ošetřovány zraněné členky Cavaova klanu, zatčena 62letá babička Grazianová. V podprsence měla schovánu pistoli ráže devět milimetrů, která byla použita při přestřelce.

Přenechá mafiánský kmotr své místo kmotře? Zřejmě ano. Pokud jde o organizovaný zločin v Itálii, situace se už mění. Dřívější dárkyně života starých dobrých časů mizejí. Dnes jsou manželky, matky, babičky, sestry a dcery stále více oporou úzce svázaných rodin, které tvoří klan. Co je žene k vrcholu a do stále nebezpečnějších a tradičně mužských rolí, jsou úspěchy italských vyšetřovatelů. Čím více mužů uvězní, tím větší je tlak na mafiánské ženy, aby zaplnily prázdné místo.

Neapolská Camorra, patrně nejstarší větev italské mafie, má ty nejlepší záznamy o rovných příležitostech. V roce 1955 dala světu první nejznámější vražedkyni Pupettu Marescovou, která v 18 letech a jako těhotná zabila muže, jenž nařídil zásah proti jejímu muži. Ve vězení si odseděla 14 let a její život byl zfilmován. Do roku 1990 byla zatčena pouze jedna mafiánka. Do roku 2000 jich bylo více než 100, mezi nimi nejmocnější z ženských bossů Erminia Giulianová, která byla zatčena za provozování výnosného obchodu s heroinem v Neapoli. Po deseti měsících na útěku byla nalezena v úkrytu za tajným panelem v kuchyni své dcery. Než byla převezena do vězení, požadovala, aby si kvůli fotografům mohla obléct štólu z nepravé leopardí kůže a obout boty na vysokých jehlových podpatcích.

Amato Lamberti z Neapole se zabývá studiem Camorry už léta. "Neměli bychom se podivovat při pohledu na ženy, jak drží zbraně a střílejí," říká. Ve skutečnosti jsou to prý ženy, které zavedly většinu modernějších aktivit mafie. Často používají svá dívčí příjmení, aby si založily bankovní účty a začaly podnikat. Ve stále větší míře vybírají výpalné a jsou pověřovány důležitými rodinnými záležitostmi, ať už jde o spáchání krevní msty nebo ochranu jejích zájmů. Dívky na jihu Itálie pravděpodobně oficiálně netouží po kariéře mafiánky. Avšak stejně jako elitní mafiáni mohou dnes i dívky získat vysokoškolské tituly. Clarissa například studovala práva a podle Lambertiho by se nejspíš zapojila do rodinného týmu právníků. Ženy mohou také třeba řídit hazardní hry nebo praní špinavých peněz mafie na internetu, protože patří mezi nejzběhlejší uživatele sítě. V současné době tvoří jen malou část mafiánů za mřížemi, ale to prozatím. Starodávný mafiánský kodex mlčenlivosti, omerta, bude muset být zřejmě aktualizován. V doslovném překladu totiž znamená "být mužem".

Zpět na seznam zpráv