Datum: 29.5.2002Zdroj: www.ceskenoviny.czAutor:

Italská justice vyšetřuje kolem černohorského prezidenta

ŘÍM - Italská justice rozšířila vyšetřování rozsáhlého pašování cigaret z oblasti bývalé Jugoslávie do Itálie i na prezidenta Černé Hory Mila Djukanoviče. S odvoláním na italské úřady o tom dnes informovala z Říma agentura AFP.

Prokuratura v jihoitalském přístavním městě Bari zařadila Djukanoviče do seznamu osob, které vyšetřuje v souvislosti se "zločinným spolčováním, jehož cílem bylo pašování cigaret v mezinárodním měřítku", oznámilo místní policejní ředitelství odboru boje proti mafii (DIA). Vyšetřování se podle těchto informací vztahuje i na několik dalších osob kolem Djukanoviče.

Přístav Bari leží na italském břehu Jaderského moře přímo proti černohorskému pobřeží. Odtud jsou podle zjištění italské policie v podstatě každou noc vypravovány do Itálie rychlé čluny s nesčetnými ilegálními zásilkami cigaret. Pašované zboží je pak z Itálii distribuováno do dalších zemí západní Evropy.

Údajná účast černohorského prezidenta na těchto nezákonných operacích se vztahuje ke druhé polovině 90. let, a to včetně roku 2000, tvrdí italský zdroj. Djukanovičovo jméno bylo do seznamu podezřelých osob zahrnuto až poté, co se o něm zmínilo několik osob namočených do pašování, které začaly spolupracovat s vyšetřovateli. Mezi těmito spolupracovníky je i jeden "velmi důležitý" svědek, jehož totožnost policie nesdělila.

Pašování cigaret z Balkánu přes moře do Itálie znamená pro mafie obrovský obchod. Jen na uniklých daních přijde italská státní pokladna každoročně podle odhadů ministerstva financí o částku dvě až 3,5 miliardy eur.

Zpět na seznam zpráv