Datum: 23.5.2002Zdroj: www.idnes.czAutor:

Mafie z Východu trénují na Prahu

Policie varuje, že organizovaný zločin během dvou let posílí své pozice v Česku. Ruskojazyčné mafie promítají svým lidem v Moskvě video se záběry z Prahy. Příprava na vyslání neokoukaných tváří do Česka je rychlá, ale propracovaná do detailu. Příklad metod, s nimiž se musí počítat u organizovaného zločinu, uvádí prognóza Institutu pro kriminologii a sociální prevenci.

Její základní sdělení zní - v nejbližších dvou letech neporoste počet běžných trestných činů, své postavení však výrazně upevní mezinárodně organizovaný zločin.

"V roce 2000 úroveň kriminality pravděpodobně dosáhla vrcholu. V dalších letech se čeká mírný pokles," píší autoři ve studii. Výzkum je součástí mezinárodní prognózy o vývoji kriminality v Evropě; na jeho vzniku pracovali rok a půl experti i kriminalisté z praxe.

Zatímco v minulých letech se přísnou organizací vyznačovala asi třetina gangů, brzy jich bude dokonale řízena nejméně polovina. "Lze čekat, že mezinárodní skupiny více zapojí české občany, ti mají jednodušší přístup třeba na úřady," vysvětlil Martin Cejp z Institutu kriminologie.

Jak experti odhadují, v roce 2005 se budou zločinecké sítě angažovat především ve výnosném obchodu s narkotiky.

"Ještě více budou využívány mobilní telefony s předplacenou kartou a anonymní internet. Jelikož česká drogová scéna je v porovnání se zahraničím zpožděná, dojde zřejmě k dalšímu nárůstu užívání tanečních drog. Mnoho mladých lidí totiž odmítá tradiční drogy kvůli nebezpečné aplikaci jehlou," vypočítává budoucí trendy prognóza.

O něco méně se budou mafiáni zajímat o násilí a vraždy, nelegální převádění cizinců, organizování prostituce a praní špinavých peněz. Vrukou policistů by se coby zločinci měli víc než kdy jindy ocitat mladí lidé a ženy. "Děti a mladiství jsou pro gangy velmi výhodní především při distribuci drog," upozorňuje expertka na kriminalitu mladých pachatelů Alena Marešová, jež se na zmíněném výzkumu rovněž podílela.

"Za prvé jsou těžce postižitelní a mají čistý trestní rejstřík. Za druhé se pohybují v prostředí uživatelů drog běžně, takže nejsou jako dealeři nápadní," dodává Marešová. Mladí pachatelé by měli stále častěji figurovat i ve statistikách loupeží či ublížení na zdraví.

Častěji než dříve budou nezletilí útočníci sahat ke střelným zbraním. Už proto, že ve společnosti legálně držených pistolí a revolverů neustále přibývá.

"Rodiče bývají většinou lajdáci a nedodržují základní předpisy při skladování. A navíc - když mladík někoho postřelí, bude to mít u jeho kamarádů, před nimiž se chce předvést, větší váhu, než když někoho bodne kudlou do zad," říká Marešová.

A proč se bude zvyšovat podíl žen mezi pachateli trestných činů? Odpověď je následující - zločinci začnou opouštět primitivní násilí a budou používat spíše rafinovanější, a tedy i nenápadnější praktiky.

A právě to je "příležitost" pro ženy, které mohou zabodovat se svými znalostmi hlavně v ekonomické kriminalitě. "Už dnes známe případy, kdy ženy působí jako vyděračky, což bylo donedávna doménou mužů," podotýká Cejp.

Jaká bude kriminalita budoucnosti

 Celkový počet trestných činů neporoste, ubude zejména evidovaných majetkových zločinů

 Mezi pachateli přibude žen. Mladí do osmnácti let se více zapojí do organizovaných skupin, častěji se budou dopouštět násilí.

 Hospodářská kriminalita již pravděpodobně nebude gradovat

 Cizinecké mafie budou verbovat více Čechů. Zaměří se na prodej drog, převaděčství, prostituci a praní špinavých peněz.

Zpět na seznam zpráv