Datum: 20.5.2002Zdroj: www.idnes.czAutor:

Soud neměl důkazy proti drogovému bossovi

Rexhep Sejdiu Liberec - S vítězoslavným úsměvech opustil osmačtyřicetiletý kosovský Albánec Rexhep Sejdiu jednací síň libereckého krajského soudu. Podle obžaloby zorganizoval v letech 1991 až 1993 převoz několika kilogramů drog z Istanbulu do České republiky. Soud ale muže, kterého policie považuje ze šéfa drogové mafie řídícího pašování drog po takzvané balkánské trase, osvobodil. Důvodem byly závažné procesní chyby, které policie udělala při vyšetřování.

Sejdiu byl obžalován z nedovolené výroby a šíření drog, nedovoleného ozbrojování a padělání a pozměňování veřejné listiny. Hrozilo mu až dvanáct let vězení.

"Jsem rád, že se po deseti letech pravda ukázala," prohlásil po vynesení rozsudku viditelně spokojený Rexhep Sejdiu. Jeho jméno také figuruje v záznamech Interpolu, který ho eviduje jako osobu zaujímající významné místo v obchodu s drogami.

"Podezření, že se obviněný dopustil trestných činů stále trvá, není ale možné mu je s jistotou prokázat," uvedl v odůvodnění rozsudku předseda senátu Karel Kostelecký. Podle něj nebylo možné před soudem použít ani výpověď korunního svědka, kterého policie chytila v roce 1993 i s nákladem heroinu na bulharské hranici, a dva a půl roku strávil v Bulharsku ve vězení.

Zatčení dealeři Sejdiu usvědčili

"I když svědek na Sejdiju ukázal jako na jednoho z účastníků převozu, při výslechu v Bulharsku ho nikdo nepoučil o tom, že má právo nevypovídat. Proto je jeho výpověď pro soud nepoužitelná," uvedl Kostelecký. "V tomto případě to ale není jediná závažná prosesní chyba, bylo jich víc."

Za organizátora převozů narkotik ho označili i dva další čeští pašeráci, které dopadli policisté už v roce 1991 s více než deseti kilogramy heroinu na česko-rakouském hraničním přechodu Hatě na Znojemsku. Své výpovědi však později změnili.

V roce 1996 ho zatkli policisté znovu, tehdy strávil dva roky ve vazbě a znovu byl propuštěn. Naposledy skončil za mřížemi začátkem loňského února v rámci akce policejní protidrogové centrály.

Spolu s ním uvízlo v policejní síti několik dalších lidí, kteří podle policie tvořili mezinárodní drogový gang, prostřednictvím kterého měly putovat přes Českou republiku z jihovýchodní do západní Evropy stovky kilogramů drog.

Sám Sejdiu, bývalý středoškolský učitel a otec čtyř dětí, který žije od počátku 90. let v Liberci, svou vinu jednoznačně popřel. V průběhu líčení tvrdil, že na Balkán cestoval jen jako turista nebo jako obchodník. "S drogami jsem nikdy neměl nic společného, obchodoval jsem jen s bižuterií a textilem," hájil se u soudu Sejdiu.

Sejdiu dostane zpět peníze

Soud ho zprostil i obžaloby z nedovoleného přechovávání zbraně a pozměňování úřední listiny - falešného pasu, kterým se prokazoval. Sejdiu před soudem přiznal, že pas koupil v květnu 1993 v Německu za 9000 korun. "Tyto trestné činy podléhají amnestii prezidenta republiky," vysvětlil soudce.

Sejdiu dostane zpět i svou kauci osm set tisíc korun a další peníze, které v přípravném řízení policii odevzdal.

Jediné, o co přijde, je pistole ráže 7,65 milimetrů se sedmi ostrými náboji, která zůstává ve vlastnictví státu. Pistoli prý získal v Záhřebu od neznámého vojáka a při jejím dovozu do Česka si neuvědomil, že se dopouští něčeho nezákonného.

Po vynesení rozsudku se Sejdiu vzdal odvolání, státní zástupkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlenou.

Šéf protidrogové centrály Jiří Komorous neskrýval nad verdiktem libereckého soudu své zklamání. "Ten vysoký právní formalismus je prostě zoufalost. Můžu k tomu říct jedině to, že výpovědi byly usvědčující, drogy jsme zajistili a že v případu někteří svědci podivně měnili výpovědi. Protidrogová centrála ví a je přesvědčena, že vše organizoval Sejdiu. Nasvědčují tomu ostatně i další dvě kauzy, které vyšetřujeme."

Kriminalisté z protidrogové centrály měli Sejdiu pod drobnohledem od roku 1992, považují ho přitom za význámného organizátora evropských drogových cest. "V tomhle případě by se našla spousta prazáhadností. Třeba na Vánoce 1993 byl po osmi měsících na kauci 800 tisíc korun propuštěn z vazby. A to těsně před tím, než vešla v platnost novela zákona, podle níž není při podezření z drogových deliktů kauce přípustná."

Zpět na seznam zpráv