Datum: 8.4.2002Zdroj: www.idnes.czAutor:

Kluby v ostravské Stodolní ulici platí výpalné

Ve známém ostravském centru zábavy Stodolní ulici, proslulém stovkou barů, klubů a tančíren, se rozmáhají tvrdé mafiánské praktiky. První z majitelů klubů se již obrátil na policii. O tom, že se členové zejména zahraničních gangů pokoušejí vydírat především své krajany a chtějí platit za ochranu takzvané výpalné, se hovoří mezi personálem podniků i jejich návštěvníky už několik let. Poprvé se ale stalo, že se vydíraný majitel, jenž pochází z Chorvatska, obrátil na policii.

Dva cizinci, zřejmě kosovští Albánci, které označil, jsou už ve vazbě a čelí obvinění z vydírání a pokusu o těžké ublížení na zdraví.

"Pachatelé zastrašovali různými metodami jednoho majitele klubu. Chtěli po něm tři sta tisíc korun, poté sto tisíc korun, zbili ho. On se nebál a oznámil to," uvedla mluvčí ostravské policie Ilona Branžovská. "Je to první případ. Nikdo další se na nás neobrátil, i když samozřejmě máme signály, že takto vydíraných osob může být v okolí Stodolní ulice více," dodala.

"Platí prý řada klubů. My zřejmě ještě ne, alespoň pokud vím," tvrdí číšnice jednoho z barů. "Nemám s tím vlastní zkušenost. Slyšel jsem, že to tady zkoušejí Albánci na Jugoslávce. Udělají binec a pak nabízejí ochranu," řekl majitel klubu Černý Pavouk Jiří Hanus.

Policista z vedení ostravské policie, který se případem zabývá, připustil, že by mohlo jít o akci mafie. "Důkazy pro to ale nemáme," řekl. Gangy ze zemí bývalého Sovětského svazu a balkánských zemí, které si zajišťují přísun peněz mimo jiné z vydírání krajanů, vymáhání dluhů na zakázku a obchodu s drogami, působí na Ostravsku už od počátku devadesátých let.

Skupiny z bývalé Jugoslávie a Sovětského svazu se scházejí právě v některých klubech ve Stodolní ulici.

"Intenzivně na případu pracujeme, snažíme se také vypátrat, zda je takových případů více. Vyslali jsme do této oblasti detektivy v civilu," dodal ostravský policista, který chtěl zůstat v anonymitě.

Ve větší míře se mafiánský způsob vydírání podnikatelů rozmohl v poslední době například v Hradci Králové, kde členové gangu svým obětem, které nechtěly platit, demolovali zařízení jejich podniků. Majitelé následně požádali o pomoc přímo ministra vnitra.

Zpět na seznam zpráv