Datum: 14.1.2002Zdroj: www.idnes.czAutor:

Slovenská policie pomáhá zlodějům

Bratislavští policisté zřejmě spolupracují s mafií, která krade auta cizincům. Tvrdí to rakouský list Kurier s odvoláním na Rakušany, kteří o auto ve slovenské metropoli přišli. Podle listu mafie ve spolupráci s policisty poškozené zkontaktuje a za úplatu jim nabídne vrácení vozu.

Rakouský ministr vnitra Ernst Strasser hodlá podle listu zaslat svému slovenskému resortnímu kolegovi dopis a požadovat vysvětlení. "Toto téma a jeho důsledky budou napříště při každém bilaterálním setkání v čele agendy," cituje pondělní Kurier mluvčího rakouského ministerstva vnitra. Případem se podle listu bude zabývat i Interpol.

Slovenská policie: Víme o tom

Informace o podezření ze spolupráce slovenských policistů s mafií při krádeži aut v rozhovoru pro Slovenskou televizi potvrdil také mluvčí slovenského ministerstva vnitra Jozef Sitár.

"Máme určité indicie, že k takovýmto skutkům dochází. Přijali jsme určitá opatření, o kterých z pochopitelných důvodů nechceme informovat veřejnost. Můžete mi však věřit, že takováto opatření jsou skutečností," řekl Sitár.

"Tyto neudržitelné poměry by se rovněž měly stát součástí debaty v přístupových jednáních Slovenska do EU v rámci kapitoly bezpečnost," poznamenává list.

Výpovědi svědků

Už dříve list uvedl výpovědi Rakušanů, kterým auto v Bratislavě odcizili.

Jednomu obchodníkovi ukradli Mercedes z hlídané garáže u nově postaveného obchodního komplexu "Aupark". "Ačkoliv se to tu lidmi z bezpečnostní služby jen hemžilo, nikdo si ničeho nevšiml," uvedl Vídeňák. Najatý tlumočník mu prý potom vysvětlil, že obstará telefonní číslo na zloděje od policie.

Podobný případ se stal i Albánci, který už 30 let žije ve Vídni. Během prosincové návštěvy Bratislavy mu někdo odcizil starší Mercedes v hodnotě 80 tisíc šilinků (192 tisíc Kč).

Na policejní stanici přistoupil k Albánci muž a tvrdil, že mu policista nabídl prozradit, kde může okradený získat své auto zpět. Nejdřív prý ale musí zaplatit 2000 marek (přibližně 33 tisíc korun).

Další den se pak okradenému na mobilní telefon, jehož číslo nechal na polici, ozval neznámý hlas a nabídl mu, že odpoledne dostane u hotelu Kyjev v centru Bratislavy své auto zpátky - musí ale zaplatit 4000 marek. V opačném případě prý jeho vůz skončí na Ukrajině. Po delším čekání mu pak dva bývalí Jugoslávci v doprovodu dvou uniformovaných policistů předali automobil, jehož vnitřní část byla zcela vybrakovaná.

Zpět na seznam zpráv