Datum: 12.12.2000Zdroj: MF DNESAutor:

Šéf ukrajinské mafie měl v Brně své sídlo

Hlavním městem ukrajinské mafi se s trochou nadsázky může nazývat Brno. Minulý týden tam totiž policisté zadrželi nejvyššího bosse takzvané luhaňské brigády, což je jedna z největších mafiánských organizací ze zemí bývalého Sovětského svazu v tuzemsku.

Dvaatřicetiletý Ukrajinec, kterého muži zákona zadrželi v Boby centru, měl v podsvětí přezdívku Paša. "Co to říkáte? Nic o tom nevím. To by člověk nevěřil, co se tady děje," povzdechla si jedna ze zaměstnankyň Boby centra, která nechtěla uvést své jméno. Její kolegyně, která v areálu uklízí, ovšem o policejním zásahu věděla. "Ten den jsem nebyla v práci, ale vyprávěla mi o tom spolupracovnice. Já už se ničemu nedivím. Před časem tady přizabili snad syna nějakého velvyslance a asi před rokem tu kolegyně našla na schodech nábojnici do pistole. Přiznávám, že mám strach," řekla mladá žena.

Manažer holdingu Boby Pavel Zerrich viděl před týdnem část policejního zásahu z okna své kanceláře. "Zahvízdaly brzdy a když jsem vyhlédl ven, zahlédl jsem nějaká auta. Kolem bylo plno policistů. Vůbec jsem ale nevěděl, o co jde," řekl. O tom, že by v Boby bylo nějaké mafiánské centrum, však nic neví. "Týdně se tu vystřídá pět až deset tisíc lidí a já nemohu sledovat, zda je někdo takový či makový. Náš hotel nemá žádné omezení - mohou sem všichni. Víc nevím, co bych k tomu řekl," pokrčil manažer rameny.

Podle mluvčí Policie České republiky Ivany Zelenákové zadrželi policisté celkem sedm členů mafie, z toho čtyři šéfy. Mimo Paši, který bydlel v Brně, chytili muži zákona dalšího bosse v Třebíči. Zbývající dva mafiánští "manažeři" byli z Prahy. "Operace nazvaná Síť začala 20. listopadu a byla ukončena 6. prosince. Byla zaměřena především na odhalení vedení luhaňské mafie.

Celkem bylo kontrolováno čtyřiatřicet rusky mluvících osob," řekla Zelenáková. Dodala, že policejní specialisté na odhalování organizovaného zločinu pracovali na odhalení luhaňské brigády už od roku 1996. "Operace se zúčastnilo dvě stě padesát policistů. Nebylo to nijak jednoduché. Ti lidé jsou velmi obezřetní," upozornila policejní mluvčí. Zatýkání se však podle ní obešlo bez problémů. Mafiáni jsou nyní obviněni z vydírání a jeden z nich také z loupeže. Za vydírání mohou strávit za mřížemi dva až osm roků. "Zatčení hlavy mafie znamená utlumení její činnosti. Luhaňská brigáda teď bude na určitou dobu paralyzována," uvedla Zelenáková. Mafiáni z této větve nemají podle ní žádnou velkou specializaci. Dělají téměř všechno - vydírání podnikatelů, obchodují se zbraněmi, ale také padělají peníze.

Zpět na seznam zpráv