Datum: 18.4.2002Zdroj: www.idnes.czAutor:

Nigerijci přes internet luxují konta

Nigerijská mafie posílá už dvacet let poštou po světě dopisy, které mají z důvěřivců vytáhnout jejich osobní údaje a pak jim "vyluxovat" bankovní účty. Nový dech podvodníci chytili před pár lety díky elektronické poště. Jen loni afričtí internetoví piráti okradli na deset tisíc Američanů o osmnáct milionů dolarů. I když česká policie říká, že se zatím z Čechů nikdo nenapálil, dborník na informační technologie Vladimír Smejkal tvrdí, že už do Afriky odcestovalo několik krajanů. Ti odtud podle něj vyvázli jen s holým životem.

Soudní znalec Smejkal k mechanismu autorů dopisů dodává: "Nalákají člověka do Nigérie, kde v lepším případě přijde o majetek, v horším případě ho zabijí." Od začátku roku Českem kolují dva anglicky psané e-maily.

Dva e-maily, stejný obsah

Pisatelem prvního z dopisů je major Abu Abacha, autorem druhého generál Marcaty. Major Abacha se vydává za bratra vojenského exvládce Nigérie Saniho Abachu. Generál Marcaty o sobě tvrdí, že byl osobním tajemníkem zavražděného konžského prezidenta Laurenta Kabily. Oba nabízejí tučné odměny za pomoc při vývozu velkých částek peněz z Nigérie a Konga.

Abacha vysvětluje, že od svého bratra získal 25 milionů dolarů (asi 850 milionů korun). Peníze pocházející z obchodu s ropou by chtěl v tajnosti vyvézt z Nigérie. Chce je tak prý uchránit před stávajícím režimem prezidenta Oluseguna Obasanja.

Tvrdí, že peníze hodlá převést na některý z účtů příjemce e-mailu. Požaduje proto od něj, aby mu sdělil své jméno, jméno své firmy a dále poskytl číslo firemního bankovního účtu či číslo osobního konta. Do dvou týdnů od poskytnutí těchto informací slibuje osobní schůzku, kde prý předá blíže nespecifikovaný honorář za pomoc.

Marcaty je konkrétnější

Marcaty je konkrétnější. Píše, že mu jeho šéf Kabila předtím, než byl loni v lednu zavražděn, předal třicet milionů dolarů. To je více než miliarda českých korun. Tyto peníze chce Marcaty vyvézt do ciziny. Za pomoc slibuje dvacet procent z této částky.

"Bohužel těmto scénářům mnoho lidí uvěří, protože korupce na nejvyšších místech v Africe je známým faktem," tvrdí John Kane z amerického národního výzkumného centra kriminalistiky. To spolu s Federálním úřadem pro vyšetřování FBI řídí v americkém Fairmontu středisko pro krádeže na internetu.

Česká policejní mluvčí Ivana Zelenáková tvrdí, že policie neví, že by v kauze "loupežných" e-mailů padla nějaká obvinění a neví ani o nikom, kdo nabídku odměny za převod peněz přijal. Podle odborníků z Fairmontu ale představují zjištěné případy okradených lidí jen špičku ledovce. Většina obětí totiž to, že přišla o peníze, nikdy neohlásí.

Podle výroční zprávy střediska pro krádeže na internetu v americkém Fairmontu připravily dopisy nigerijského podsvětí v roce 20001 šestnáct Američanů dohromody o 345 tisíc dolarů. To je v přepočtu asi dvanáct milionů korun.

Zpět na seznam zpráv