Datum: 24.6.2002Zdroj: www.idnes.czAutor:

Soud chce vydat Vietnamce Německu

Hung Phi Hguyen Hradec Králové - Královehradecký soud rozhodl, že Vietnamec Hung Phi Hguyen může být vydán do Německa. Šestadvacetiletého podnikatele tam podezírají z trojnásobné vraždy. O jeho osudu ještě musí do čtyř týdnů rozhodnout ministr spravedlnosti. Nakrátko ostříhaný muž v černé kožené bundě s pouty na rukou vyslechl rozhodnutí soudu s klidem. Při jednání řekl, že s vydáním do Německa souhlasí.

"Nic špatného jsem tam neudělal, proto nevím proč bych se měl bát vydání do Německa. S vydáním souhlasím," řekl v jednací síní Hguyen.

Němci muže podezírají z vraždy

Mezinárodně hledaného cizince, kterého německé úřady podezírají z trojnásobné vraždy a z kontaktů s vietnamskou mafií, náhodou objevila na začátku roku česká policie. Zatkla ho v souvislosti s vydíráním vietnamských trhovců v Pardubicích.

Tento případ, v němž jsou zapleteni další dva Vietnamci, projednává pardubický soud. Až později se ukázalo, že na zadrženého Vietnamce byl v Německu vydán mezinárodní zatykač.

"Byly problémy s identifikací, neboť v Německu vystupoval pod jiným jménem, než pod kterým byl obžalován pardubickým státním zastupitelstvím. Až při porovnání otisků prstů policie zjistila, že se skutečně jedná o hledaného muže," vysvětlil státní zástupce Vlastimil Prokop. Česká policie pátrala po muži na žádost Interpolu od loňského července.

Vietnamec je prý členem mafie

Hledaný Hguyen je podle německých detektivů členem organizované zločinecké skupiny Nghi Xuan složené výhradně z Vietnamců, která operovala po celém Německu, zvlášť v Berlíně. Organizace se zabývala hlavně vydíráním svých krajanů, kteří obchodovali s cigaretami.

"V materiálech, které mám k dispozici se uvádí, že se organizace později zapojila do bojů zločineckých skupin o přerozdělení vlivu. Kvůli tomu bylo několik lidí z konkurenčního gangu zavražděno, protože odmítli vyklidit lukrativní prodejní místa v Berlíně," přiblížil kauzu královéhradecký žalobce.

Zadrženého v Německu podezírají, že se před šesti lety pokusil o čtyřnásobnou vraždu. "Z údajů německého ministerstva vyplývá, že společně s dalšími čtyřmi Vietnamci pod hrozbou zastřelení odvedli z jednoho obchodu v Berlíně čtyři vietnamské prodavače, kteří před tím odmítli opustit své obchodní teritorium. V nedalekém parku se je snažili zastřelit," řekl Prokop.

Podle německých vyšetřovatelů v parku jednoho ze čtyř vyháněných Vietnamců zabijáci popravili, druhého těžce zranili střelbou do hlavy a další dva vydíraní muži stačili utéct jen díky tomu, že útočníkům přestala zbraň střílet.

Do České republiky se Hguyen dostal na turistické vízum v roce 1995, později ze země odcestoval a střídavě pobýval v různých zemích střední Evropy, v Německu, Polsku či Dánsku.

V Česku se stačil také oženit s Vietnamkou a v poslední době zde začal podnikat.

Zpět na seznam zpráv