Datum: 19.7.2002Zdroj: www.lidovky.czAutor:

Hotel Praha koupí zřejmě Falkon Capital

Hanspaulka - Firma J&J Top, která nabídla nejvyšší cenu za pětihvězdičkový hotel Praha, částku 620 milionů korun v termínu dohodnutým způsobem nesložila. Městská část Praha 6 tedy zahájila jednání s druhou nejvyšší nabídkou, kterou dala společnost Falkon Capital. Ta má nabízených 501 milionů korun zaplatit do 30. července. Starosta městské části Praha 6 Pavel Bém však chce ještě svolat mimořádné zasedání zastupitelstva, aby se k vývoji prodeje hotelu znovu vyjádřili.

Podle něho totiž zastupitelé usnesení, kterým stanovili pořadí a termíny, do kdy mají možnost jednotliví zájemci částky zaplatit, přijímali pod dojmem nabídky firmy J&J Top, která o 119 milionů korun převyšovala druhou nabízenou cenu.

"Rozdíl v ceně, kterou nabízela J&J Top a kterou nabízí nyní Falkon Capital přitom představuje téměř 20 procent ročního rozpočtu městské části," zdůraznil Bém.

Podle právníka Karla Šturma z advokátní kanceláře Squire, Sanders & Dempsey, která městskou část při prodeji hotelu zastupuje, J&J Top jako zaplacení ceny zaslala městské části originál směnky na nabízenou cenu. To však podle Šturma nelze uznat jako dohodnutý způsob zaplacení. Zaplacením se totiž podle usnesení zastupitelstva rozumí připsání nabízené kupní ceny na účet městské části.

Navíc advokátní kancelář Squire, Sanders & Dempsey nemohla městské části zaručit, že v případě podpisu smlouvy s firmou J&J Top bude smlouva právně závazná. J&J Top totiž nedoložila platnost údajně provedených majetkových změn a změn jednatelů ve firmě.

Pokud zastupitelé na mimořádném zasedání příští týden usnesení o prodeji nezmění a v případě, že by ani Falkon Capital do 30. července nezaplatil, začala by městská část jednat s třetí nabídkou firmy Devo Group v objemu 500 milionů korun.

Kdo chce hotel Praha?

Radnice Prahy 6 v polovině června definitivně rozhodla o pořadí tří zájemců, se kterými bude jednat o prodeji hotelu Praha. Pokud do 16. července nepodepíše kupní smlouvu se společností J&J Top, přijdou na řadu další dvě firmy. Radnice přitom nemá o těchto společnostech žádné přesnější informace. Litvínovská společnost J&J má základní kapitál pouhých sto tisíc korun. Za koupi hotelu však nabídla 620 milionů.

Starosta Prahy 6 Pavel Bém řekl pouze, že za ní stojí zahraniční investiční společnost. "Firma podle mých informací dříve podnikala v oblasti nemovitostí. Své finanční zdroje nám dokumentovala," uvedl Bém. Touto investiční společností je podle informací, které má MF DNES k dispozici, firma Charity Investment Corporation, která sídlí na Bahamách. O koupi hotelu má tak enormní zájem, že garantovala i možné navýšení kupní ceny o jeden milion korun více, než by nabídl jiný zájemce, a to bez udání maximální částky.

Radnice poté bude v případě neúspěchu jednat s dalším uchazečem - akciovou společností Falcon Capital. Tato firma loni na podzim odkoupila část české pohledávky v Rusku. Tajné služby už při deblokaci ruského dluhu varovaly vládu, že představitelé firmy byli napojeni na organizovaný zločin a cizí výzvědné služby. "Mluví se o tom, že je za nimi ruský kapitál," uvedl pracovník jedné z tajných služeb.

Hotel Praha přitom není pro představitele Falcon Capital neznámý. V roce 1996 tu proběhla schůzka ruských finančníků podezřelých z praní špinavých peněz, které sledovala tajná služba a policie. Mezi účastníky byl i nynější člen dozorčí rady Falcon Capital.

Pokud se nepodaří smlouvu podepsat s Falconem, který nabídl 501 milionů, přijde na řadu společnost Devo Group. Za tu mluví známý závodník formule 1 David Coulthard. "Společnost se etablovala v bývalé Jugoslávii, podniká s nemovitostmi a snad už nějaký hotel provozuje. Snad také disponuje vlastními zdroji a já nepochybuji o tom, že například pan Coulthard jimi disponuje," řekl Bém.

Kromě mnoha podivných okolností kolem zájemců a toho, že hotelu Praha se šestá městská část marně snaží zbavit již deset let, je jisté jedno. Pokud se tentokrát prodej skutečně podaří, nestane se jejím vlastníkem nikdo z provozovatelů velké světové sítě hotelů, jak si radnice přála.

Vedení Prahy 6 není schopné prodat hotel

Vedení Prahy 6 se jistě nebude nikde chlubit neúspěšným prodejem luxusního hotelu Praha. Dosud se totiž radnici nepodařilo zvolit takovou strategii, aby byla úspěšná a přinesla do pokladny stovky milionů korun. Po minulých neúspěších vedení radnice vždy prohlašovalo, že v co nejbližší době s prodejem uspěje. Způsob prodeje byl však vždy špatný.

Ani při posledním pokusu, kdy poradenskou a jednající firmou byla společnost Squire, Sanders & Dempsey a Healey & Baker, však kupec nebyl vybrán. Rada totiž schválila ukončení výběrového řízení s tím, že ani jeden ze čtyř účastníků není vyhovující.

Pokud se podle člena představenstva a radního Mariána Hoška hotel prodat nepodaří, bude se muset alespoň najít jiný provozovatel. Starosta Pavel Bém však tvrdí, že hotel se prodat podaří. Během letošního roku by mělo padnout rozhodnutí zastupitelstva, jaká strategie pro prodej bude nejlepší.

Starosta sám by volil cestu přímého prodeje. Podle zástupce poradenské společnosti Martina Skalického bylo jedním z důvodů neúspěšného prodeje také to, že radnice se snaží zbavit hotelu už tak dlouho. "Lidé si řeknou, že si počkají, co se ukáže příště. Podle mého by jedním z pozitivních věcí snad mohlo být to, že se Praha 6 poučí a zvolí jiné řešení. Myslím, že by teď mohli být moudřejší," řekl Skalický.

To, že lidé už v koupi hotelu příliš nevěří, dokládá i fakt, že z původních devětatřiceti zájemců se konečného výběru zúčastnili pouze čtyři. Tím nejvážnějším byla izraelská společnost Y.D. Cohen Ltd. Ta nabídla třetí nejvyšší kupní cenu ve výši přibližně 600 milionů korun. Měla velký zájem, ale jako podmínku koupě si stanovila vydání územního rozhodnutí na zástavbu části pozemku v areálu. To by pro jednatele podle Skalického nebyl problém. Praha 6 ji však naprosto odmítla. Hošek to zdůvodnil slovy, že to bylo "politicky příliš citlivé".

"Mohli bychom tak naznačit, že nějak ovlivňujeme rozhodnutí stavebního úřadu," řekl. Podle tiskového mluvčího Prahy 6 Martina Šalka bylo splnění podmínky fakticky nemožné. "Ptali jsme se na magistrátu a bylo nám řečeno, že do toho nemůžeme nijak zasáhnout. Takže jsme to logicky nemohli nikomu slíbit," řekl Šalek.

Někteří lidé z radnice se dokonce obávali toho, aby z areálu nevzniklo "židovské ghetto". Nikdo z nich však tento názor nechtěl veřejně potvrdit. Nyní se tedy čeká, na jakém dalším postupu se radnice dohodne. S největší pravděpodobností to bude forma přímého prodeje s možností výběru z několika zájemců.

Cílem hotelu je především to, aby se stal součástí nějakého významného hotelového řetězce. Dříve sice hotel stále vydělával, ale nyní po teroristickém útoku na Spojené státy se akciové společnosti hotelu nedaří splácet nájemné městské části. I radnice už ví, že nikdy nedostane za hotel původně požadovaných 850 milionů korun. "Asi jsme očekávali příliš," dodal k tomu Hošek.

Zpět na seznam zpráv