Datum: 15.7.2002Zdroj: www.lidovky.czAutor:

Kolumbijská mafie má dokonalou síť

B OGOTA - Kolumbijské kartely investovaly miliardy dolarů na vybudování jedné z nejkvalitnějších IT infrastruktury na světě.Vysoce kvalitní technické zázemí pomáhá kolumbijské mafii pašovat mnohem více drog po celém světě než v nedávné minulosti. Informuje o tom americký časopis Business 2.0. Zhruba před osmi lety objevily v kolumbijském městě Cali proti-drogové jednotky něco, co vyvolalo nepříjemné mrazení v zádech u bezpečnostních složek a tajných služeb na celém světě. Nebyly to ani drogy, ani zbraně. V domě, který patřil šéfovi kokainového kartelu z Cali José Santa-cruzovi Londonovi, se nacházelo počítačové centrum. Ústředním článkem celého zařízení byl centrální počítač IBM AS400 v hodnotě půldruhého milionu dolarů, propojený s půl tuctem terminálů a monitorů. Podobné počítačové vybavení používají například banky. Hned druhý den ho speciální jednotky USA odvezly do Ameriky a tzv. Santacruzův počítač se již nikdy nevrátil do Kolumbie. Obsahoval totiž velmi zajímavé informace. Podle amerických protidrogových, armádních a diplomatických úředníků počítačová databáze totiž obsahovala služební a soukromá telefonní čísla diplomatů a agentů tajných služeb USA, kteří sídlili v Kolumbii. Kromě jiného telefonní ústředna v Cali mohla monitorovat telekomunikační provoz mezi Američany, kolumbijskými tajnými službami a protidrogovými složkami. ńSantacruz se mohl například dozvědět o čemkoliv, co vyzradil kdokoliv z jeho podřízených,ń konstatuje jeden z bývalých šéfů protidrogové agentury.

Mafie používá stále kvalitnější vybavení

Objevení Santacruzova počítače umožnilo státním orgánům a protidrogovým specialistům letmý pohled na to, jak rapidně stoupá kvalita technologie, kterou používají kolumbijské drogové kartely. Zároveň je to pořádně vystrašilo. Od té doby, tedy od roku 1994, se totiž úroveň používání a ovládání počítačových systémů kolumbijskou drogovou mafií zvýšila na skutečně špičkovou úroveň. Umožňuje to zároveň pašovat mnohem více drog, než tomu bylo doposud. Nechvalně známým je v tomto směru Archangel Henao, který je hlavou kartelu North Valley. Telekomunikační možnosti této části kolumbijské mafie byly natolik pokročilé, že je nebylo možné objevit. Naposledy měly protidrogové síly možnost nahlédnout do zákulisí technických operací kartelů v roce 1998. Tehdy kolumbijská policie zatkla Henaova hlavního IT poradce Nelsona Urrega. Umožnilo to odhalit komunikační síť, která mohla koordinovat distribuci 10 až 15 tun kokainu každý měsíc jenom z laboratoří kartelu North Valley.

Zprávy nezachytila ani špionážní letadla USA

Velící centrum komunikační sítě bylo ukryto v jednom skladišti v Bogotě. Podobné počítačové centrum existovalo na Urregově ranči v Mendelínu a v úkrytu v Cali. Zabavené účty a obchodní korespondence svědčily například o nákupu zařízení firmy Motorola v hodnotě sto tisíc dolarů. Jednalo se o 12 základních stanic, 16 mobilních zařízení instalovaných do kamionů a osobních aut, 50 radiotelefonů a osm zesilovačů, které umožňovaly vysílat rádiové signály na velké vzdálenosti. Urregova počítačová síť se rozprostírala v celé karibské oblasti a horní polovině Jižní Ameriky. Umožňovalo to posílat zprávy pilotům letadel a kapitánům lodí, jestli je cesta bezpečná a zda drogy dorazily bezpečně do svého cíle nebo ne. Podle představitelů tajných služeb, kteří analyzovali Urregovu síť, bylo posláno přes jeden tisíc zpráv denně. A nikdy nebyly zachyceny, ani výzvědnými americkými letadly.

Zpět na seznam zpráv