Datum: 2.7.2002Zdroj: www.lidovky.czAutor:

Spojené státy válčí s ruskou mafií

MOSKVA - Tajné služby USA varují veřejnost před sílícími aktivitami ruské mafie. Ta patří svým chováním mezi nejhorší zločinné spolky.V minulých dnech upozornila americká vláda všechny vysoké školy USA na nebezpečí napadení jejich počítačové sítě. Mělo by souviset s činností ruské mafie. Informoval o tom minulý týden ruský deník Pravda.

Již v pěti amerických univerzitách v různých státech byly podle vládních úřadů zaznamenány pokusy nabourat se do jejich počítačového systému. V kalifornském městě Pasadeně byl dokonce zatčen jeden Rus, jehož jméno Pravda neuvádí. Ten se měl podle amerických úřadů pokusit dát do jednoho počítače program umožňující vytahovat z něj čísla kreditních karet a další údaje jeho uživatelů. Především získávání osobních dat a čísel úvěrových karet univerzitních studentů jsou údajně hlavním cílem počítačových hackerů.

Napadání sítě viry

CIA si je sice této činnosti vědoma, neví prý však, za jakým účelem je vyvíjena a kolika napadených systémů se to již týká. Americké speciální služby a FBI neustále upozorňují občany USA na obrovské nebezpečí, které hrozí ze strany zločineckých kruhů bývalého Sovětského svazu. Informuje o tom Interactive Week. Ruští hackeři kromě narušování počítačových systémů, kradení identifikačních čísel karet a osobních dat infikují ještě počítače různými viry.

Ruská mafie je podle odborníků stále zkušenější právě v oblasti počítačové techniky. FBI zveřejnila, že zločineckým skupinám z východní Evropy se podařilo ukrást více než jeden milion čísel úvěrových karet a poničit sítě více než 40 společnostem ve dvaceti státech. Ruská mafie je v této souvislosti vnímána americkými úřady téměř jako největší hrozba elektronického obchodu USA.

Aktivitami ruské mafie v USA se zasvěceně zabývá spisovatel Robert Friedman ve své knize, která vyšla v loňském roce. Říká v ní, že rozsah přestupků a kriminálních zločinů je z její strany skutečně obrovský. Machinace s brilianty, benzinem, léky, narkotiky v této souvislosti přesáhly částku jedné miliardy dolarů. ńTo bylo doposud nevídané,ń píše Friedman.

V současné době existuje v USA zhruba 30 syndikátů ruské mafie, které se koncentrují z valné míry v sedmnácti městech. Na prvním místě je New York, za ním následuje Miami, San Francisco, Los Angeles, Denver atd.

Ruská mafie je nejhorší

Pro ruské gangstery v USA je podle Friedmana typické, že absolutně neuznávají nepsaná pravidla. Například italská mafie velmi zřídka ublíží americkému novináři, soudci či prokurátorovi. Je si totiž vědoma, jaký trest by následoval. Pro Rusy je to však krvavý sport.

Ruská mafie je největší etnickou skupinou organizovaného zločinu v USA. Má větší počet členů, zbraní a bohatství než jiné mafie - kolumbijské kartely a jiné latinskoamerické skupiny, čínské triády či japonské a italské mafie. V tomto směru je také největším protivníkem FBI.

Členy ruské mafie jsou podle amerických úřadů zkušení profesionálové. Patří mezi ně bývalí agenti KGB, členové zvláštních jednotek ministerstva vnitra apod. Kromě zločinů týkající se počítačových sítí, distribuce a obchodu s narkotiky pojišťovacích podvodů a vyděračství se zabývají prostitucí a pornografickým průmyslem.

Zpět na seznam zpráv