Datum: 8.6.2002Zdroj: www.lidovky.czAutor:

Itálie staví nejdelší most na světě

ŘÍM - Italská vláda se po desetiletích debat rozhodla, že do roku 2010 nechá vystavět most přes Mesinský průliv. Ten odděluje Sicílii od pevninské Itálie. Visutý most překlenující úžinu bude nejdelším mostem na světě. Bude pět kilometrů dlouhý a kromě dvanáctiproudové dálnice na něm povede i vysokorychlostní železnice.

Sicílii a pevninskou Itálii by měl za osm let spojit nejdelší visutý most na světě, o jehož výstavbě rozhodla ve čtvrtek italská vláda. Podle premiéra Silvia Berlusconiho se most začne stavět během následujících tří let a jeho dokončení se odhaduje na rok 2010. Informovala o tom britská stanice BBC.

Most bude dlouhý pět kilometrů a jeho střední pole, zavěšené na čtyřech ocelových lanech o průměru 1,5 metru, bude měřit přes tři kilometry, tedy téměř třikrát více než nejproslulejší visutý most světa Golden Gate v San Francisku. Bude se klenout 64 metrů nad úžinou a povede po něm dvanáctiproudová dálnice a vysokorychlostní železnice.

Přiživí se i mafie?

Plánovaná stavba bude největším a nejdražším veřejným projektem v historii Itálie. Nejnovější odhady hovoří o nákladech ve výši 4,6 miliardy eur (asi 143 miliardy korun). Vláda má v plánu získat soukromého investora, který by projekt více než z jedné poloviny zaplatil. Za to bude moci v budoucnu vybírat mostné.

V Itálii se ovšem vyskytly obavy z toho, že na tak velkém projektu se bude chtít přiživit i mafie, nejen ve fázi výstavby, ale například i při výběru mostného. Most může ohrozit také zemětřesení.

Obyvatelé Sicílie ještě nezapomněli na otřesy, při nichž v roce 1908 zahynulo 87 tisíc lidí a bylo zničeno město Mesina. Most bude vystavěn tak, aby jeho konstrukce vydržela zemětřesení silné 7,1 stupně Richterovy stupnice s epicentrem vzdáleným pouhých 15 kilometrů.

Sicilským politikům se Berlusconiho rozhodnutí vystavět most zamlouvá. Ostrov prý již nebude tak izolovaný od zbytku Evropy. Ale například italská Strana zelených považuje plán investovat astronomické sumy do výstavby mostu za nesmyslný za situace, kdy mnozí obyvatelé Sicílie doma stále ještě nemají tekoucí vodu a silnice na ostrově jsou ve velmi špatném stavu a potřebují opravit.

Zpět na seznam zpráv