Datum: 12.12.2000Zdroj: MF DNESAutor:

V rodišti mafie jednají ministři o zkrocení mezinárodního zločinu

Italský kmotr už dávno nesedí na verandě své vily a mezi pizzou a vínem nerozhoduje o tom, v jaké městské části se má vybírat výpalné. Dnešní mezinárodní zločin je strikně organizovaný a podílí se na všem. Kdysi to bylo jen vydírání, drogy a prostituce, nyní je to mezinárodní obchod na finančním trhu pomocí nejmodernější techniky. Výtěžek z těchto obchodů je reinvestován do rozširování moci v oblasti politiky a obchodu. Lidský život je přitom velice nevhodnou měnou. To ukazují případy zavražděných policistů a stáních zástupců, kteří se sanžili organizovanému zločinu nasadit pouta.

Dnes začíná právě v italském Palermu, rodišti mafiánských rodin, dvoudenní konference OSN k podpisu Úmluvy o nadnárodním organizovaném zločinu. Sto deset ministrů vnitra a spravedlnosti a něklik desítek státníků se sejde, aby konečně učinilo přítrž zločinu na světě. Deset tisic policistů a vojáků se bude starat o bezpečnost účastníků konference, celý veřejný život se na dva dny úplně zastaví. Česká republika bude zastoupena vedoucím Úřadu vlády ČR Karlem Březinou. Cílem zasedání je odstranit mezery v zákonech, aby se vzájmenou spoluprací podařilo omezit působení mafie a jincýh zločineckých syndikátů. Vrcholem konference bude podpis Úmluvy o nadnárodním organizovaném zločinu, která byla už v listopadu schválena Valným schromážděním OSN.

K této úmluvě mají být pripojeny dodatečné protokoly o zamezení a zákazu obchodu s lidmi a pašování ilegálních imigrantů. Odhad OSN hovoří o čtyřech miliónech lidí, kteří jou ročně po světě nelegálním způsobem pašování za vysokou úplatu přes hranice různých států. Mnoho z nich je obětí moderního otroctví.

Jak rafinovaně zločinci operují, vysvětlil italský vyšetřovatel a "lovec mafiánů" Gioacchino Genchi: "Předání peněz za drogy se odehrává online přes internet, konspirační jednání už také nejsou, vše se domluvá přes e-mail a mobil přostřednictvím krátkých textových zpráv (SMS)."

Největší akce plánoval palermský mafiánský boss Antonio Orlando, který se snažil se svým dobře vyškoleným internetovým týmem ukrást 1,7 miliardy marek přímo z italského státního rozpoču. Orlando se pokusil přesměrovat dotace Evropské unie určené pro chudé italské regiony do vlastní kapsy.

Mezi oběti mafií patří nejn zotroční imigranti a prostitutky, ale také vyšetřovatelé, policisté a soudci. Neejznámější je případ soudce Giovanniho Falconeho, který zemřel při vyjímečně brutálním útoku v roce 1992.

Zpět na seznam zpráv