Datum: 17.5.2002Zdroj: www.lidovky.czAutor:

Afghánské mafie ztěžují návrat běženců

KÁBUL - Konec činnosti budou muset oznámit některé organizace zabývající se přepravou uprchlíků v Afghánistánu. Kvůli podvodům jim totiž už nyní docházejí peníze, které měly na celý rok.

Některé zahraniční humanitární organizace v Afghánistánu jsou už pomalu finančně na dně. Důvodem nejsou nízké dary, ale podvody a dramatické zvyšování cen místními přepravci. Organizace, kterým docházejí peníze, tak nemohou pokračovat v navracení uprchlíků do jejich domovů. Hrozí proto, že Afghánci, kteří uprchli z domovů, ale neopustili zemi, budou muset strávit ve stanových táborech další zimu. V Afghánistánu je takových uprchlíků více než milion. Každý z nich se snaží získat od humanitárních organizací maximum, a to i za cenu, že se například s pomocí podvodu nechá ńvrátit domůń třeba pětkrát. Hlavní organizací, která se v Afghánistánu zabývá přepravou lidí z uprchlických táborů do jejich vesnic, je Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Její mluvčí Jean-Philippe Chauzy prohlásil, že IOM utratí měsíčně za dopravu uprchlíků čtyři miliony dolarů. S takovou sumou se nepočítalo, a proto prostředky stačí pouze do 24. května tohoto roku. ńLidi z IOM jsou pěkní sprosťáci. Nechtějí mi dát stan, ale jen nějakou plachtu,ń stěžovala si nám matka sedmi dětí, která strávila v kábulském uprchlickém táboře na místě zničené ruské ambasády v těch nejstrašnějších podmínkách tři roky. V posledních týdnech živila sebe i své potomky obyčejným jetelem, protože humanitární organizace zastavily dodávky jídla. Nechala se do své vsi Kuči nedaleko Kábulu přepravit třikrát a třikrát také dostala zásobu jídla na měsíc a stan. Že podvádí, ji vůbec nevzrušuje. Naopak při odhalení obviňuje cizince z cynismu a hystericky pláče.

Kartely zvyšují ceny

Kromě uprchlíků vydělávají na humanitárních organizacích i místní obchodníci a přepravci. Nejenže se ceny za ubytování v Kábulu za posledních šest měsíců zvýšily o více než sto procent, ale závratně vzrostly i výdaje na přepravu. Uprchlíci jsou se svým skromným majetkem obvykle odváženi na místních nákladních automobilech. V řadě afghánských měst vytvořili řidiči kartely, které vyhnaly ceny do nevídané výše. Například v západoafghánském Herátu, v jehož okolí žije v nepředstavitelné bídě v táborech více než 200 tisíc lidí, zvýšil kartel řidičů ceny oproti původním 17krát. Marné jsou výzvy osvícenějších Afghánců, většinou pracovníků humanitárních organizací, aby lidé přestali podvádět a vydělávat na těch, kteří přijeli zemi pomoci. ńJestliže se mi teď nepodaří získat nějaké zásoby, až mě odvezou z tábora domů, nic nedostanu a moje děti budou chcípat hlady,ń namítá otec pěti dcer a pěti synů Abduláh, který ze sebe uprchlíka vytvořil a nastěhoval se do tábora z poměrně slušně vypadajícího domu. Vyděračské postupy místních mafiánských přepravců přinutily IOM a další organizace k výzvě afghánským úřadům, aby převzaly samy zodpovědnost za životy stovek tisíc uprchlíků. Zkorumpované úřednictvo má tak šanci na velké zisky. Ten, kdo chce být zařazen do programu repatriace, ačkoliv vůbec řádným uprchlíkem není, se jím může stát, pokud se podělí o zisk s úředníkem zodpovědným za vytváření seznamů. Vzniká tak často absurdní situace, že ti nejschopnější, nejbohatší a nejaktivnější získávají nejvíce pomoci určené nejchudším, nemocným, vdovám a sirotkům. Ti nejenom že se neumějí postarat o svůj žaludek, ale protože často neumějí ani číst a psát, nedokážou se ve smečce chytrých dravců vůbec prosadit.

Zpět na seznam zpráv