Datum: 30.1.2002Zdroj: www.lidovky.czAutor:

Falkon údajně na ruském dluhu vydělal 250 miliónů dolarů

MOSKVA/PRAHA - Společnost Falkon Capital, která odkoupila od České republiky dluh vůči Ruské federaci, na této transakci podle deníku Vedomosti vydělala 250 miliónů dolarů. Pohledávku měla obratem prodat ruské energetické společnosti RAO JES. Financování obchodu však vyvolává podezření, že je do věci zapletena i ruská centrální banka.

Společnost Falkon Capital transakcí s dluhem Ruské federace vydělala 250 miliónů dolarů. S odvoláním na sdělení člena představenstva ruské energetické společnosti RAO JES Davida Hernea to v pondělí napsal ruský list Vedomosti. Podle deníku si RAO JES na odkoupení pohledávky od Falcon Capital půjčil 800 miliónů dolarů od ruské banky Sberbank. Falkon ale české vládě za dluh zaplatil jen asi 550 miliónů dolarů.

Pokud jde o půjčku 800 miliónů dolarů od banky Sberbank, deník se odvolává na zprávu RAO JES za čtvrté čtvrtletí roku 2001, kterou minulý týden potvrdilo představenstvo společnosti. Sberbank a RAO JES 10. prosince uzavřely dohodu, podle níž banka poskytne RAO JES na dva roky 24 miliard rublů (zhruba 800 miliónů dolarů), napsaly Vedomosti, na jejichž vydávání se podílí skupina The Financial Times.

Finanční ředitel RAO JES Dmitrij Žurba deníku řekl, že úvěr byl určen na doplnění provozních prostředků. Avšak Herne po zasedání představenstva společnosti uvedl, že půjčka byla použita na odkoupení ruského dluhu nominální výši 2,5 miliardy dolarů od Falcon Capital.

RAO JES převedlo peníze Falkonu 17. prosince, uvedl list. "Manažeři energetické společnosti do poslední chvíle tajili, kolik zaplatili malé a skryté české firmě. Koncem loňského roku zdroje z vedení RAO JES naznačovaly, že Falkon dostal částku blízkou 550 miliónům, za které Česko prodalo této firmě ruský dluh. Nyní je jasné, že marže Falkonu byla 250 miliónů dolarů," napsaly Vedomosti.

RAO JES podle listu transakcí získal 550 miliónů dolarů, avšak nedostal peníze v hotovosti: v této výši byly bez náhrady odepsány dluhy energetického holdingu a jeho dceřiných společností vůči státnímu rozpočtu a dodavatelům.

Stojí za obchodem centrální banka?

Vedomosti tvrdí, že Sberbank úvěrem pro RAO JES porušil pravidla ruské centrální banky. Jak listu řekl zástupce generálního ředitele ratingové agentury Interfax Michail Matovnikov, nynější limit úvěrování banky Sberbank pro jednoho příjemce půjčky je 15 miliard rublů. Sberbank ale poskytl RAO JES 24 miliard rublů. Přitom se nezdá, že by se Sberbank obával hněvu centrální banky.

Podle Matovnikova tak velký úvěr Sberbank nemohl poskytnout bez vnějšího financování. "Jinými slovy je velmi pravděpodobné, že peníze, jimiž RAO JES zaplatil Falkonu, jsou prostředky centrální banky, které prošly Sberbankem," napsaly Vedmosti.

Prodej ruského dluhu vzbudil podezření kvůli nejasnému pozadí společnosti Falkon Capital a neprůhlednosti celé transakce. I někteří ředitelé RAO JES podle listu The Financial Times říkají, že jí nerozumí. Příslušné rusko-české smlouvy jsou tajné, ale opozice v ČR prosazuje jejich zveřejnění.

Ministr financí Jiří Rusnok připustil, že obchod má, hlavně na ruské straně, "delikátní záležitosti", česká strana ale podle něj nebude na ruskou naléhat, aby přistoupila na zveřejnění tajných smluv.

Přímý obchod by porušil pravidla Pařížského klubu

Na otázku, proč nebyl dluh vypořádán mezi Ruskem a ČR bez prostředníků, RAO JES minulý týden The Financial Times sdělil, že se opírá o právní názor, podle něhož by přímý obchod mezi vládami znamenal porušení pravidel Pařížského klubu věřitelů. "ČR však členem Pařížského klubu není a jeho zveřejněná pravidla by podle všeho nebyla překážkou," napsal The Financial Times.

Podle dokumentů z valné hromady Falkon Capital z března 1998 95 procent akcií společnosti vlastní švýcarská firma Magchim a pět procent slovenská společnost Kassan, jejímž vlastníkem je Jozef Čimbora. Ten je také členem představenstva Falkonu. Čimbora odmítl sdělit, kdo vlastní akcie Magchimu. Ředitelem Magchimu je jeden ze zakladatelů Falkon Capital Paata Mamaladze.

Zdroje blízké bezpečnostním složkám tvrdí, že zakladatelé Falkonu se stýkali s osobami napojenými na organizovaný zločin a zřejmě pracovali pro zpravodajské služby bývalého Sovětského svazu. Čimbora to odmítá jako očerňování, které má poškodit Falkon Capital.

Zpět na seznam zpráv