Datum: 24.10.2001Zdroj: www.lidovky.czAutor:

BIS: Česká ministerstva jsou prolezlá ruskými agenty

PRAHA - Agenti Bezpečnostní informační služby začali odhalovat nekalé živly na území České republiky. Nejdřív prozradili, že japonská sekta Óm Šinrikjó, známá zejména sarinovým útokem v tokijském metru, uspořádala loni v červnu v Praze setkání se svými ruskými členy. "V současnosti se zase ruské vojenské zpravodajské služby snaží proniknout na české ministerstvo dopravy, obrany i do dalších resortů s cílem dostat se k utajovaným materiálům," uvádí se ve výroční zprávě BIS.

"V souvislosti s uvedením jaderné elektrárny Temelín do zkušebního provozu byl zaznamenán zvýšený zájem i o otázky jaderné, chemické a biologické bezpečnosti," uvedla BIS ve své výroční zprávě za rok 2000 v kapitole věnované ruským zpravodajským službám. Českou verzi této zprávy BIS zveřejnila na svých internetových stránkách.

Podle BIS si ruské zpravodajské služby budují na území ČR systém vlivových agentur, jejichž prostřednictvím chtějí ovlivňovat rozhodovaní místních samospráv a šířit dezinformace. Dezinfomace pak mají zpochybnit důvěryhodnost země v zahraničí a vyvolávat u českých občanů pochybnosti o činnosti státních orgánů.

"Jde zejména o zpochybňování členství ČR v NATO, o zdůrazňování vysokých nákladů, které musí ČR v souvislosti se členstvím v NATO vynakládat, poukazování na slabé sociální jistoty občanů, upozorňování na vysoké náklady uvolňované na působení české armády v zahraničních misích, poukazování na zbytečnost nákupu nových bojových nadzvukových letadel," uvádí zpráva BIS.

Rostoucí aktivity ruských tajných služeb dává BIS do souvislosti s nástupem Vladimíra Putina do prezidentské funkce v květnu 2000, ketrý byl v 80. letech pracovníkem zahraniční rozvědky Výboru státní bezpečnosti (KGB).

Podle BIS má Putin s ohledem na svou vlastní zpravodajskou minulost větší důvěru ve zpravodajské složky a přikládá jim vyšší význam při prosazování zahraniční politiky Ruska než resortům řízeným vládou. Moskva totiž podle BIS usiluje o to, aby špionážní činností překonalo Rusko své ekonomické potíže. Zpravodajské služby se proto nově zaměřují na získávání informací o nových vojenských i civilních technologií, informačních systémech i o nejnovějších výsledků vědeckého výzkumu.

Následovníci Šókó Asahary se scházejí v ČR

Frakce japonské sekty Óm Šinrikijó se domlouvají v České republice. "Není vyloučeno, že obě části sekty budou nadále území České republiky ve své činnosti využívat k dílčím jednáním," konstatuje zpráva BIS.

Tato sekta oficiálně pozastavila své aktivity předloni poté, co bylo za atentát v tokijském metru odsouzeno několik jejích členů. Kvůli sarinovému útoku zemřelo 12 lidí.

Podle dubnové zprávy japonského ministerstva spravedlnosti organizace představuje stálé nebezpečí. Své aktivity drží v přísné tajnosti a získává příznivce prostřednictvím internetu. Podle japonského ministerstva má asi 650 aktivistů, kteří pro ni pracují na plný úvazek. V 29 pobočkách funguje dalších asi 1000 stoupenců. Všichni zůstávají věrni učení zakladatele guru Šókó Asahary, který byl v roce 1995 zatčen. Asahara hlásá, že konec světa přežije pouze skupina vyvolenců, a to stoupenců Óm Šinrikjó.

BIS tuto sektu sleduje v rámci sledování aktivit skupin mezinárodního terorismu na českém území. Ve své výroční zprávě za loňský rok BIS uvádí, že prioritní pozornost věnuje projevům islámského radikalismu, v jejichž čele přímo či nepřímo figuruje saúdskoarabský obchodník Usáma bin Ládin. BIS upozorňuje na to, že kontakty saúdskoarabského teroristy, jehož vliv je patrný v organizacích typu Hamas a Hizballah, mohou sahat až do střední Evropy.

Ruskojazyčné gangy patří v Čechách mezi nejnebezpečnější skupiny mezinárodního organizovaného zločinu.

Polde zprávy BIS organizace tvoří občané bývalého Sovětského svazu, nejčastěji Rusové a Ukrajinci, jsou podle agentů napojeny na českou podnikatelskou a finanční sféru.

"Čeští občané figurují v ruskojazyčných skupinách jako právní poradci, zajišťují styk s úřady a institucemi, nákup a prodej nemovitostí, vystupují jako krycí představitelé firem a podobně," konstatuje BIS.

Podle služby v ČR vznikla také řada obchodních společností s využitím finančních prostředků od ruských a ukrajinských zločineckých organizací. Tyto firmy se především zaměřují na nákup luxusních nemovitostí. Ruskojazyčné gangy mají rovněž kontakty na podniky zabývající se obchodem a zpracováním strategických surovin.

Tyto společnosti ve svých obchodních aktivitách postupují tak, aby se nedostaly do konfliktu s českými zákony. Pro organizovaný zločin je charakteristické právě to, že se snaží přenést své aktivity do legální ekonomické sféry. "V těchto případech lze velmi těžko rozpoznat, kdy jde o legální podnikání, či o projevy organizovaného zločinu," konstatuje zpráva BIS.

Na území republiky působí podle BIS různé zahraniční zločinecké organizace. Nejsilnější uskupení představují občané z bývalého SSSR, ale jsou tu zastoupeny i čínské zločinecké organizace a skupiny organizovaného zločinu tvořené zejména občany bývalé Jugoslávie, Albánci a Vietnamci.

Zpět na seznam zpráv