Datum: 9.7.2002Zdroj: www.ihned.czAutor:

Mafie a ruský stát bojují o rybolov

Moskva/Praha - Rybná mafie zaujímá hned po obchodu s narkotiky, ilegálním prodeji zbraní a alkoholických nápojů čtvrté místo v žebříčku nejvýnosnějších kriminálních aktivit. Uvádí to zdroje ministerstva vnitra Ruské federace, citované prestižním týdeníkem Argumenty i fakty. Rybná mafie se přitom neštítí ani brutálních vražd, jsou-li ohroženy její zájmy.

Prezident Vladimir Putin neváhal před časem ve vystoupení pro televizi NTV označit pirátský lov ryb za "bioterorismus, proti němuž je třeba bojovat všemi prostředky". Ruský prezident měl na mysli nezákonný lov ryb v Kaspickém moři, zájmy ruské ekonomiky jsou však ohroženy především na Dálném východě. Svědčí o tom případ generálmajora Federální pohraniční služby Vitalije Gamova, který proti rybné mafii bojoval.

Smrt generála

Osmatřicetiletá Larisa Gamovová se podrobila v těchto dnech v japonském Sapporu již po šesté mnohahodinové transplantaci kůže. Když byly roztříštěným oknem nad ránem 21. května tohoto roku do bytu generálmajora Gamova v Južnosachalinsku vhozeny tři láhve s "Molotovovým koktejlem", utrpěl devětatřicetiletý Gamov kromě šoku i popáleniny třetího stupně na 95 procentech pokožky.

Pleť jeho o rok mladší manželky Larisy byla zasažena plameny z 85 procent. Žhnoucí peklo naštěstí nezasáhlo jejich čtrnáctiletého syna Ivana.

Navzdory úsilí japonských specialistů z univerzitní kliniky pro spáleniny v Sapporu Gamov 28. května zemřel.

Jeho manželka, kterou se lékaři stále pokoušejí zachránit, o manželově smrti dosud neví. Generál Gamov zemřel krutou ironií osudu v Den pohraničních vojsk Ruské federace. Na poslední cestě v Moskvě jej doprovázel syn Ivan.

Scénáře vyšetřovatelů

Vyšetřování se nevyhnulo žádné z verzí. O Gamovovi, jenž byl náměstkem náčelníka Tichomořské regionální správy Federální pohraniční služby Asijsko-tichomořského regionu se dobře vědělo, že proti nezákonnému lovu ryb bojoval hned od nástupu do své funkce.

Náměstek generálního prokurátora Ruské federace v Dálněvýchodním federálním okruhu Konstantin Čajka agentuře Interfax řekl: "Hlavní verzí, kterou vyšetřovací komise prověřuje, je profesionální činnost generála Gamova, jež zřejmě ohrožovala bytostné zájmy rybné mafie."

Podle odhadů ruského ministerstva vnitra připraví pirátský lov ryb v ruských výsostných vodách Moskvu ročně o pět miliard dolarů. Na region Dálného východu přitom připadají z této částky dvě miliardy dolarů.

Z Gamovovy iniciativy byly od ledna 2002 zadrženy čtyři stovky rybářských lodí, jež bez povolení lovily v ruských vodách. Kromě Rusů tu působili japonští, čínští i korejští rybáři.

Kdo najal pachatele?

Teprve v těchto dnech byly zajištěny tři osoby, jež byly bezprostředními pachateli útoku na Gamovův byt. Jde o tři narkomany, jenž provedli akci za směšně nízkou částku sto dolarů na osobu.

Není však dosud stále jasné, kdo vraždu generála objednal. Podle týdeníku Argumenty i fakty a agentury RIA Novosti to mohli být jak ruští mafiáni, pro něž je pašování ryb především do Japonska mimořádně výnosným obchodem, tak japonská zločinecká organizace jakuza, jež na obchodu profituje.

Zpět na seznam zpráv