Datum: 13.6.2002Zdroj: www.ihned.czAutor:

Rio: Novinář hledal pravdu, našel smrt

Přední brazilský novinář Tim Lopez získal minulý rok prestižní cenu za televizní reportáž Esso. Tehdy padesátiletý reportér popsal zcela bez skrupulí detaily brazilského drogového trhu. Pro celostátně sledovaný televizní kanál Globo pracoval ve slumech nad Rio de Janeirem na další reportáži, popisující mimo jiné drogami a sexem s velmi mladými nedobrovolnými prostitutkami "přetékající" párty místních gangů. Slum Cruzeiro navštívil čtyřikrát, dvakrát se skrytou kamerou.

Svou reportáž už nedokončí. Po týdenním pátrání policie 9. června oznámila, že Tim Lopez byl s největší pravděpodobností mučen a poté zastřelen drogovým bossem "falely" - slumu, Eliasem "Šíleným".

Policie zadržela čtyři podezřelé a podrobila je výslechu, Elias, který si svou přezdívku vysloužil kvůli extrémně krutým metodám, je na svobodě.

V jeskyni nedaleko slumu byly nalezeny zuhelnatělé ostatky a stopy krve. Oficiální expertíza DNA ještě nebyla dokončena, ale důkazy svědčí o tom, že jde o pozůstatky Tima Lopeze. Detektiv Sergio Falante uvedl, že jeskyně sloužila k tomuto účelu i v minulosti. Těla obětí jsou napresována mezi pneumatiky naplněné benzínem a zapálena. "Říkají tomu "mikrovlnka", dodává detektiv. Je možné nalézt paralelu s nacisty, kteří své nepřátele také likvidovali v peci.

Podle Lopézových kolegů musel mít se zástupci místních gangů dohodu, aby se vůbec mohl ve slumu pohybovat. Cizinci sem obecně mají vstup zakázán a není výjimkou, když se nezvaný host už nevrátí. Je skoro jisté, že skrytá kamera dohodnuta nebyla.

Mezi novináři a mafií přitom dosud panovalo nepsané příměří. "Dosud bylo zvykem, že se lidé se svými problémy obracely na média, ne na úřady," říká Francisco Otavio, Lopézův kolega, který také píše o kriminalitě. "V kopcích (slumech) existoval určitý respekt vůči novinářům, který umožňoval mírové soužití, jenže nyní nám hrozí, že se to tu změní v Meddelín," komentuje Otavio narážkou na nechvalně proslulé kolumbijské město ovládané drogovými kartely.

Ve slumech žije 700 000 z osmi milionů obyvatel Ria, uvádí Carlos Minc, poslanec za Stranu práce. V tomto "státě ve státě" vládnou drogové a zbrojní kartely. Policii předčí počtem i výzbrojí, pro jistotu se jí údajně velmi úspěšně snaží uplácet. "Obyvatelé falely mají právo mlčet, nevycházet po setmění a dodávat gangu další pěšáky," říká.

Lopézův švagr Andre Martins obvinil televizi Globo, že jej poslala na nebezpečnou misi, aniž by mu poskytla ochranu. "Televize musí umět ohodnotit nebezpečí, ne reportéra," řekl slzící Martins agentuře Reuters.

Jde o první vraždu novináře s celostátního média drogovými kartely a vyvolala v zemi velkou odezvu. Asociace brazilských novinářů se nechala slyšet, že Lopézova smrt investigativní reportéry neodradí od toho, aby ve své práci pokračovali.

Zpět na seznam zpráv