Datum: 22.5.2002Zdroj: www.ihned.czAutor:

Mafie změnila své metody

Řím/Praha - Italské justici se podařilo díky spolupráci s mafiány, kteří projevili ochotu vypovídat před soudem, již v první polovině devadesátých let vážně narušit struktury Cosy Nostry. Nejproslulejší zločinecká organizace na světě se ale rychle adaptovala na nové podmínky a začala se věnovat také netradičním "sférám zájmu". Těmi jsou nyní zaměstnávání ilegálních běženců, recyklace jedovatých odpadů či obchodování po internetu.

Když v roce 1993 vystřídal ve funkci "bossa všech bossů" Salvatora "Tota" Riinu neméně zkušený "kmotr" Bernardo Provenzano, mafie upustila od předchozích krvavých praktik a rozhodla se více investovat do nemovitostí včetně hotelů, domovů důchodců či supermarketů.

V naprosté většině sicilských měst vládne nyní relativní klid - alespoň ve srovnání s navýsost dramatickým přelomem osmdesátých a devadesátých let, kdy mafiáni zavraždili tisíce osob. Obchodníci a podnikatelé na jihu Itálie jsou po předchozích zkušenostech proto dnes také mnohem častěji než dříve ochotni platit výpalné.

Firmy napojené na organizovaný zločin kontrolují podle deníku La Repubblica v současnosti tím či oním způsobem okolo pětiny veškerého podnikání v zemi a jejich obrat tak činí sto třicet miliard dolarů.

Nová vláda premiéra Silvia Berlusconiho, který v minulosti sám čelil několika obviněním, že v šedesátých a sedmdesátých letech udržoval kontakty s mafií, se navíc snaží podnikání co nejvíce vymanit z kontroly státu a omezit pravomoci soudních orgánů.

Milánský generální prokurátor Gerardo d'Ambrosio vyslovil proto značné pochybnosti o tom, že justice bude moci v příštích letech s "ctihodnou společností" účinně bojovat.

"Abychom mohli mafii porazit, potřebujeme úzce spolupracovat s podnikateli. Ti sice vystupují na konferencích věnovaných boji s Cosou Nostrou, když ale mají vypovídat před vyšetřujícím soudcem, zpravidla mlčí," prohlásil d'Ambrosio před nedávnem.

Minulý týden byla propuštěna z vězení šestice osob, které se podílely na vraždě soudce Giovanna Falconeho, jenž se stal přesně před deseti lety poblíž sicilského správního střediska Palerma obětí mafie při pumovém útoku. Společně s Falconem, který byl symbolem neúplatného soudce bojujícího po donquichotsku s chapadly Cosy Nostry, zahynula na palermské dálnici také jeho manželka, jež sama pracovala jako soudkyně, a tři osobní strážci.

V procesu s organizátory vraždy Falconeho a jeho nástupce Paola Borselina, kterého mafie odpravila o rok později, bylo odsouzeno na doživotí čtyřiadvacet osob včetně Tota Riiny. Tzv. pentiti, kajícníci, mohli přitom na základě nové legislativy po určité době vězeňskou vazbu opustit a začít novou existenci za hranicemi Itálie. Ochrany italské justice tímto způsobem požívá na sedm tisíc osob.

Za mřížemi nyní zůstává pouze jediný mafián, který vraždy soudců přímo prováděl. Zabiják Giovanni Brusca se totiž před deseti lety snažil přimět k mlčení jednoho ze svých kompliců, Maria Santa di Matteu, tím, že unesl jeho jedenáctiletého syna. Di Matteo ale přesto promluvil a Brusca proto chlapce chladnokrevně zavraždil a jeho tělo rozpustil v sudu s kyselinou.

Zpět na seznam zpráv