Datum: 19.4.2002Zdroj: www.ihned.czAutor:

Nigerijská internetová mafie okrádá Američany

Charleston (Západní Virgínie, USA)/Praha - Nigerijská mafie pokračuje ve svém tažení světem. Mezi zhruba 10.000 Američany, jejichž konta v loňském roce vysáli internetoví piráti, přišlo 16 osob dohromady o 345.000 dolarů (asi 12 miliónů korun) kvůli legendárním loupežným dopisům nigerijského podsvětí. Jak ČTK potvrdili někteří čeští uživatelé internetu, v posledních měsících se nigerijské dopisy začaly šířit opět i v České republice, tentokrát v elektronické podobě. Česká policie o záležitosti je informována, ani po několika dnech však neposkytla informace, jak vypadá vyšetřování.

Podle odborníků z Fairmontu zjištěné případy okradených lidí představují jen špičku ledovce, protože většina obětí loupež nikdy neohlásí. Nigerijské podvodné dopisy jsou již nejméně 20 let fenoménem, na který doplatily tisíce lidí. Američtí vyšetřovatelé však varují, že díky internetu a elektronické poště tyto podvody získaly novou energii. Jejich strůjci tak mohou nalíčit své sítě na milióny lidí po celém světě.

V České republice se od Nového roku šíří nejméně dva druhy emailových dopisů v angličtině, jež se liší odesílatelem. Přestože jeden autor vydává za majora konžské armády, jde zřejmě v obou případech o zmíněné nigerijské loupežné dopisy, jejichž cílem je vytáhnout z důvěřivců osobní údaje a pak jim "vyluxovat" bankovní účty.

Pisatelem prvního z dopisů šířeného v ČR je údajný major Abu Abacha, autorem druhého generál Marcaty. Major Abacha se vydává za bratra bývalého vojenského vládce Nigérie Saniho Abachu. Generál Marcaty o sobě tvrdí, že byl osobním tajemníkem zavražděného konžského prezidenta Laurenta Kabily. Oba nabízejí tučné odměny za pomoc při vývozu velkých částek z Nigérie, resp. Konga.

Abacha v e-mailovém dopise vysvětluje, že od svého bratra získal 25 miliónů dolarů (asi 850 miliónů korun), které pocházejí s obchodu s ropou a které by chtěl v tajnosti vyvést z Nigérie, aby je uchránil před stávajícím režimem prezidenta Oluseguna Obasanja. V elektronickém dopisu sděluje, že peníze hodlá převést na některý z účtů příjemce e-mailu. Požaduje proto od něj, aby mu sdělil své jméno, jméno své firmy a dále poskytl číslo firemního bankovního účtu či číslo osobního konta. Do 14 dnů od poskytnutí těchto informací slibuje osobní schůzku, kde prý předá blíže nespecifikovaný honorář za pomoc.

Marcaty je konkrétnější. Tvrdí, že jeho šéf Kabila mu těsně předtím, než byl loni v lednu zavražděn, předal 30 miliónů dolarů (1,05 miliardy korun). Tyto peníze má Marcaty v úmyslu vyvést do ciziny a za pomoc slibuje 20 procent z této částky.

"Bohužel těmto scénářům mnoho lidí uvěří, protože korupce na nejvyšších místech v Africe je známým faktem," tvrdí John Kane z amerického národního výzkumného centra kriminalistiky, které společně s Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI) řídí středisko pro krádeže na internetu v americkém Fairmontu. Podle něj 10.000 Američanů, kteří loni naletěli internetovým zlodějům, přišlo o 17,8 miliónu dolaru.

Policejní mluvčí Ivana Zelenáková ČTK řekla, že případ s emailovými dopisy je již starší. Do dnešního dne však policie ČTK informace o aktuálním stavu vyšetřování neposkytla. Zelenáková se domnívá, že v kauze nepadlo žádné obvinění, nikdo z českých adresátů se prý na nabídku odměny za převod peněz nechytil.

Soudní znalec Vladimír Smejkal, odborník na informační technologie, ovšem řekl, že v Česku na finanční nabídku údajných nigerijských vojenských činitelů "skočila" zhruba desítka lidí. "Nalákají (pisatelé) člověka do Nigérie, kde v lepším případě přijde o majetek, v horším případě ho zabijí," upřesnil Smejkal. Podle něho do afrického státu skutečně několik osob odcestovalo, "vyvázli s holým životem," tvrdí znalec.

Zpět na seznam zpráv