Datum: 15.11.2000Zdroj: MF DNESAutor:

Mafie ovládá v Itálii pětinu obchodu

Každý pátý obchod a každý sedmý průmyslový podnik v Itálii je v rukách mafie. Oznámil to včera římský tisk s odvoláním na údaje, které v těchto dnech zveřejnilo oficiální sdružení italských obchodníků Confcomercio.

Podle předsedy tohoto sdružení Sergia Billeho zločinecké organizace ovládají dvacet procent obchodních struktur v zemi a patnáct procent průmyslových podniků. Obchody a podniky, které mafiánská Cosa Nostra kontroluje, prý ročně vytvářejí produkt v hodnotě 155 miliard eur (více než pět biliónů korun),což odpovídá patnácti procentům hrubého domáciho produktu Itálie.

Majetek mafií má údajně úhrnnou hodnotu přesahující bilión eur (35 biliónů korun). Z této sumy je šest až osm procent majetku v současnoti obstaveno a pouze tři procenta byla italskými soudy zabavena. mafie je v Itálii také významným investorem: ročně vkládá do nemovitostí 16,6 miliardy eur, zatímco 15,4 miliardy putují do obchodních aktivit, 4,1 miliardy do sféry služeb, 13 miliard do finančních aktivit a 2,6 miliardy do soukromých klinik a domovů pro penzisty.

Úzké propojení mafiánksých a podnikatlských kruhů vedlo počátkem 90. let k pádu italské křesťanské demokracie a socialistické strany, které se u moci střídaly od konce druhé světové války, aniž dokázaly "ctnostnou společnost" eliminovat.

Zpět na seznam zpráv