Datum: 25.3.2002Zdroj: www.ihned.czAutor:

Peru chce od Spojených států pomoc proti narkomafii

Odhodlání pokračovat v celosvětovém boji proti terorismu vyjádřil během sedmnáctihodinové návštěvy Peru americký prezident George Bush. "Musíme se terorismu postavit a zničit ho. V tom jsem se s prezidentem Toledem naprosto shodli," prohlásil prezident USA.

Oba muži také hovořili o společném postupu proti obchodování s drogami. Peruánská vláda přemlouvá Washington, aby obnovila program kontrolních pozorovacích letů, který podstatně omezil pašerákům možnost exportu drog z jihoamerických zemí. USA projekt přerušily před rokem poté, co peruánský armádní letoun sestřelil americký stroj s dvěma lidmi na palubě.

"O obnově této protidrogové spolupráce se intenzívně jedná. Chceme mít jistotu, že kroky, které společně s Peruánci a dalšími Jihoameričany přijmeme, povedou k zásadnímu omezení narkoobchodu," uvedl Bush.

"Chceme, aby americké pozorovací lety v našem vzdušném prostoru byly obnoveny co nejdříve. Je to účinná zbraň proti narkomafii," řekl peruánský ministr zahraničních věcí Diego García Saján.

Peru je druhým největším producentem kokainu po Kolumbii. Washington slíbil Limě v tomto roce ztrojnásobit finanční pomoc na boj proti drogovým mafiím.

Bush je vůbec prvním americkým prezidentem, který Peru navštívil. Jeho cesta měla být uznáním peruánského návratu k demokracii po autoritativní vládě bývalého prezidenta Alberta Fujimoriho. Krátce před návštěvou vybuchla u budovy amerického velvyslanectví nálož, ukrytá v automobilu. Bomba zabila devět lidí.

Bushův pobyt v Peru proto provázela mimořádná bezpečnostní opatření. Nasazeno bylo sedm tisíc policistů a příslušníků speciálních jednotek. Na střechách v centru města hlídkovali ostřelovači, nad městem létaly armádní vrtulníky.

Policie zatkla osmnáct lidí, kteří se zúčastnili v Limě protiamerické demonstrace. "Zadrželi jsme muže, kteří házeli na policii kameny a vyzývali prezidenta Bushe k odjezdu," řekl policejní mluvčí Juan Sangamas.

Před prezidentským palácem se naopak shromáždily tisíce lidí, kteří vyjadřovali Bushovi podporu.

Zpět na seznam zpráv