Datum: 15.2.2002Zdroj: www.ihned.czAutor:

Italská policie rozbila mafiánskou síť

Palermo/Řím/Praha - Smyčka okolo šéfa sicilské Cosy Nostry Bernarda Provenzana se utahuje. Italská policie pozatýkala v uplynulých osmačtyřiceti hodinách tři desítky osob napojených na úplatkářskou síť, kterou vybudoval Provenzanův "náměstek" Giuseppe Madonia.

Během rozsáhlé akce speciálních jednotek DIA ustavených pro boj s mafií se do rukou vyšetřovatelů dostal vedle nejbližších Madoniových spolupracovníků, bratří Rinzivillů, také prominentní římský právník a dva státní úředníci.

Rinzivilliové, kteří byli v přímém kontaktu s Madoniem i Provenzanou, vybudovali důmyslnou organizaci, jež předávala zaměstnancům státní správy úplatky pocházející nezřídka ze zdrojů spojených s praním špinavých peněz s cílem získat lukrativní veřejné zakázky.

Šéf Cosy Nostry tajně chodí na dialýzu

Madonio sám unikl, italská policie je však přesvědčena, že "boss všech bossů" Provenzano je připraven vzdát se v nejbližší době úřadům. Šéf Cosy Nostry, který převzal svou funkci po Salvatoru "Toto" Riinovi, zatčeném v roce 1993, je údajně unaven osmatřiceti lety na útěku a podle deníku La Repubblica se musí pravidelně a na utajeném místě podrobovat dialýze.

Mafiánský boss neustále mění své úkryty, se zbytkem rodiny je však v permanentním kontaktu. Ta mimochodem oficiálně žije z výnosů prádelny, kterou si vybudovala v blízkosti kasáren jednotek carabiniérů v nechvalně známém sídle Cosy Nostry v sicilském Corleone.

Nové zákony boj s mafií neulehčují

Italský premiér Silvio Berlusconi sice krátce po nástupu do úřadu v květnu loňského roku vzdal čest památce soudců Giovanniho Falconeho a Paola Borselina, které nechala Cosa Nostra počátkem devadesátých let zavraždit, jeho vláda ale na druhé straně přijala dva zákony, které boj s mafiánskými praktikami rozhodně neulehčují.

Díky prvnímu z nich italští vyšetřovatelé získávají mnohem obtížněji než dříve podklady o finančních transakcích týkajících se osob podezřelých z praní špinavých peněz a podvodů. Druhá legislativní úprava notně snižuje tresty za falešné účetnictví.

V uplynulých dvaceti letech se mafie zaměřila právě na zisky plynoucí z veřejných zakázek a postupně opouští trh s drogami a prostitucí. Italská policie nicméně tento týden pozatýkala jedenasedmdesát příslušníků kalabrijské 'ndranghety, jež se podíleli na pašování narkotik.

Antonio di Pietro, někdejší šéf týmu milánských vyšetřovatelů "Mani pulite" vytýká Berlusconiho vládě, že zahájila proti italské justici regulérní válku. "Stávající politické elity dávají přednost boji s vyšetřovateli, kteří svého času odhalovali zločiny, namísto toho, aby se zaměřila na ty, kdo je páchají," říká di Pietro, který je nyní senátorem a stojí v čele liberálního uskupení Itálie hodnot.

Berlusconi sám stále čelí třem obviněním z korupce a ovlivňování svědků, odmítá je ale s tím, že jsou součástí spiknutí "rudých soudců". Někdejší kontakty s mafií, jež mu stávající opozice pravidelně předhazuje, jsou pak výplodem "komunistů", kteří podle něj zaplavili nejenom italskou levici, nýbrž také řadu struktur Evropské unie.

Zpět na seznam zpráv